Πέμπτη 18 Ιουλίου 2024
Πήρε το τελευταίο εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας ο Αρης

Ο Αρης είναι η ομάδα που συμπλήρωσε την 4άδα του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι «κιτρινόμαυροι» αν και έχασαν 1-0 από τον Εθνικό Αστέρα, πήραν το εισιτήριο για την κλήρωση της Πέμπτης, που περιλαμβάνει επίσης τον ΠΑΟΚ, το Αιγάλεω και την ΑΕΚ.

26

Η κλήρωση για τα δύο ζευγάρια θα γίνει αύριο (11:00) στα γραφεία της ΕΠΟ, ενώ ο τελικός θα διεξαχθεί στο γήπεδο της Τούμπας, αν ανάμεσα στους φιναλίστ βρίσκεται ο Αρης ή ο ΠΑΟΚ. Σε περίπτωση που το ζευγάρι του τελικού είναι ΑΕΚ-Αιγάλεω, το ματς θα γίνει στο γήπεδο της Πάτρας.

Στον αγωνιστικό τομέα του τελευταίου προημιτελικού το πρώτο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα ανιαρό. Τα πάντα άλλαξαν στο δεύτερο 45λεπτο, όταν αρχικά ο Αρης έχασε μεγάλη ευκαιρία (άουτ) στο 52΄ με τον Καμπάνταη και ένα λεπτό αργότερα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ.

Ήταν ένα εξαιρετικό φάουλ του Λουκά, που έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι› της εστίας του Λαμπάκη και έβαλε «φωτιά» στον προημιτελικό. Η εξέλιξη αυτή προκάλεσε τον απόλυτο πανικό στις τάξεις του Αρη κι αυτό ήταν εμφανές από τις έντονες και συνεχείς διαμαρτυρίες των παικτών του στον διαιτητή Ταπατζά.

Ο Εθνικός Αστέρας πάλεψε μέχρι το τελευταίο λεπτό και, παρότι ήταν καλύτερος σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, το γκολ που θα του χάριζε την πρόκριση δεν ήλθε ποτέ κι έτσι η ομάδα του Γιώργου Φοιρού γλύτωσε από το σοκ…

Εθνικός Αστέρας: Κιούρκος, Χουζούρης (61΄ Μπερνεάνου), Παπαθανασίου (61΄ Παπαδημητρίου), Ηπειρώτης, Αντωνίου, Καρτάλης, Λουκά, Μούτας, Κολλιάκος, Κοντόπουλος, Γιαννακίδης (78΄ Τζουκάνοβιτς)
Αρης: Λαμπάκης, Κατσιαρός, Κολτσίδας, Κούσας (62΄ Σίμιτς), Μορίς, Διγκόζης, Σέλαντερ, Επαλέ (72΄ Πανόπουλος), Καμπάνταης, Κνόπερ, Μπράγκα (63΄ Σκέντζος)