![Στο Δημήτρη Ήμελλο το βραβείο Δημήτρη Χορν](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2001/01/205744_b.jpg)
Στο Δημήτρη Ήμελλο το βραβείο Δημήτρη Χορν
Πραγματοποιήθηκε χθες, Δευτέρα, στο πλαίσιο εκδήλωσης που διοργανώθηκε για τη συμπλήρωση τριών χρόνων από το θάνατο του Δημήτρη Χορν στο φερώνυμο θέατρο, η πρώτη απονομή του βραβείου που θεσπίστηκε στη μνήμη του αξέχαστου ηθοποιού. Το βραβείο κέρδισε ο Δημήτρης Ημελλος, για την ερμηνεία του στο ρόλο του Μοταμόρ στη «Φρεναπάτη» του Κούσνερ.
Spotlight
-
Βίντεο ντοκουμέντο του in από την δράση 16χρονου που έκλεβε κινητά απασχολώντας τους πελάτες
-
Αποκαλύφθηκε το πρόσωπο του «σκληρότερου ανθρώπου» της ιστορίας – Ποιος είναι
-
Συνομιλία Ερντογάν και Τραμπ μετά την απόπειρα δολοφονίας του δεύτερου
-
Έγινε πιο δημοφιλής ο Ντόναλντ Τραμπ μετά την απόπειρα δολοφονίας;
45
Πραγματοποιήθηκε χθες, Δευτέρα, στο πλαίσιο εκδήλωσης που διοργανώθηκε για τη συμπλήρωση τριών χρόνων από το θάνατο του Δημήτρη Χορν στο φερώνυμο θέατρο, η πρώτη απονομή του βραβείου που θεσπίστηκε στη μνήμη του αξέχαστου ηθοποιού. Το βραβείο κέρδισε ο Δημήτρης Ημελλος, για την ερμηνεία του στο ρόλο του Μοταμόρ στη «Φρεναπάτη» του Κούσνερ.
Όπως αναφέρει την Τρίτη η εφημερίδα Το Βήμα, ο Δημήτρη Ήμελλος, ιδιαίτερα συγκινημένος, παρέλαβε από τα χέρια του Σταμάτη Φασουλή την περγαμηνή και το χρυσό σταυρό του Δημήτρη Χορν, που θα περνά κάθε χρόνο στο νέο κάτοχο του βραβείου.
«Νομίζω ότι ζω μία φρεναπάτη» δήλωσε ο νέος ηθοποιός, ο οποίος αφιέρωσε το βραβείο στους συνυποψηφίους του, Νίκο Κουρή, Ιερώνυμο Καλετσάνο, Γιώργο Πυρπασόπουλο και Γιάννη Τσορτέκη.
Ο θεσμός του βραβείου καθιερώθηκε αμέσως μετά το θάνατο του Δημήτρη Χορν, αλλά έμεινε ανενεργός επί τρία χρόνια. Μάλιστα, συνοδεύεται από χρηματικό ποσό, χάρη στην οικονομική συνεισφορά του αδελφού του, Γιάννη Χορν.
Η κριτική επιτροπή αποτελείται από τους Κώστα Γεωργουσόπουλο, Ελένη Χατζηαργύρη, Ξένια Καλογεροπούλου, Γιώργο Σαρηγιάννη και Στέφανι Χορν, χήρα του Γιάννη Χορν.
Τη βραδιά άνοιξε ο Σταμάτης Φασουλής, ο Κώστας Γεωργουσόπουλος ανέπτυξε το σκεπτικό του νέου θεσμού και ο Μάριος Πλωρίτης μίλησε για την τέχνη και την προσωπικότητα του μεγάλου απόντος της βραδιάς.
Παρέστησαν, μεταξύ άλλων, οι Μιχάλης Κακογιάννης, Δέσπω Διαμαντίδου, Μάριος Ποντίκας, Μίμης Πλέσσας, Γιώργος Μοσχίδης και Ελένη Χατζηαργύρη.
Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις