Τρίτη 23 Ιουλίου 2024
Νίκη 1-0 για την ΑΕΚ στο φιλικό κόντρα στην Παναχαϊκή

Mε 1-0 νίκησε την Παναχαϊκή η ΑΕΚ σε φιλικό αγώνα που έδωσε στο «Νίκος Γκούμας». Η «Ένωση» ανέβασε την απόδοσή της στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα, όταν ο Μπάγεβιτς χρησιμοποίησε τους παίκτες που αποτελούν τον «κορμό» της ομάδας.

37

Νικολαϊδης, Τσάρτας, Ζαγοράκης και Κασάπης πολιόρκησαν την άμυνα της Παναχαϊκής, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, όμως το γκολ δεν ερχόταν, ούτε καν με το πέναλτι του Βασίλη Τσάρτα στο 88 το οποίο εξουδετέρωσε ο Μπαλτιμάς.

Όμως, λίγο αργότερα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο διεθνής μεσοεπιθετικός πήρε τη «ρεβάνς» και με δεξί βολέ έξω από την περιοχή, διαμόρφωσε το τελικό 1-0.

Η ΑΕΚ είχε δοκάρι σε απ ευθείας φάουλ του Κοσταρικανού Βάλτερ Σεντένο στο 20.

Τέλος, ο Μάκης Ψωμιάδης και ο Ντούσαν Μπάγεβιτς θα πρέπει να ικανοποιήθηκαν απόλυτα από τα χειροκροτήματα που κέρδισε ο Γρηγόρης Γεωργάτος στην πρώτη του φετινή εμφάνιση. Ο 31χρονος άσος ξεκίνησε στην ενδεκάδα και στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα ακούστηκαν κάποια σφυρίγματα, τα οποία αμέσως «πνίγηκαν» από τις επευφημίες της πλειοψηφίας των οπαδών της ΑΕΚ.

Προετοιμασία για το Τσάμπιονς Λιγκ

Ο Αντώνης Δρακόπουλος, θα παρακολουθήσει τον πρώτο αγώνα του β προκριματικού γύρου του Τσάμπιονς Λιγκ, ανάμεσα στη Μάριμπορ και το ΑΠΟΕΛ, ζευγάρι από το οποίο θα προκύψει ο αντίπαλος της ΑΕΚ στον γ προκριματικό. Το παιχνίδι θα διεξαχθεί την Τετάρτη στη σλοβενική πόλη, με προορισμό την οποία ο συνεργάτης του Ντούσαν Μπάγεβιτς θα αναχωρήσει το πρωί της ίδιας ημέρας. Ο Ντούσκο θα παρακολουθήσει την ρεβάνς που θα διεξαχθεί στην Κύπρο μία εβδομάδα αργότερα.