Τετάρτη 03 Ιουλίου 2024
Εντυπωσιακή η ΑΕΚ, συνέτριψε 5-1 την Μπεσίκτας

Πανέτοιμη για πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, παρουσιάστηκε η ΑΕΚ, που πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση συνέτριψε στη Ν.Φιλαδέλφεια 5-1 τη Μπεσίκτας, η οποία πάντως εμφανίστηκε ως ομάδα χαμηλής δυναμικότητας.

31

Ο χορός των γκολ ξεκίνησε στο 10. Μετά από σέντρα του Μπορμπόκη από δεξιά, ο Μαουρίτσιο Ράιτ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και πανηγύρισε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ΑΕΚ. Όχι την κιτρινόμαυρη, αλλά τη γαλάζια, αφού αυτή επέλεξε να φορέσει ο «Δικέφαλος» στο σημερινό ματς.

Στο 20 από πάσα του Τσάρτα, ο Βασίλης Λάκης έφυγε πίσω από την άμυνα της Μπεσίκτας, σε εμφανή θέση οφσάιντ. Ομως, ο επόπτης δεν υπέδειξε τίποτε και ο 26χρονος μέσος «σέρβιρε» έτοιμο γκολ στον Ντέμη Νικολαϊδη, ο οποίος έγραψε το 2-0.

Το επόμενο πεντάλεπτο, ανήκε εξ ολοκλήρου στον Λάκη, που πέτυχε δύο γκολ στο διάστημα αυτό. Στο 23 με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και δύο λεπτά αργότερα, με προσποίηση «άδειασε» τον Ζάγκο και πλάσαρε εύκολα τον Κόρντομπα, διαμορφώνοντας το 4-0.

Στο 35ο λεπτό, ο Νικολαϊδης κατάφερε να «χορέψει» τον Αντόνιο Κάρλος Ζάγκο και να νικήσει για πέμπτη φορά τον Μοντραγκόν. Πριν το ημίχρονο (44) η Μπεσίκτας μείωσε με τον Κανκούν σε 5-1, που ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού, αφού οι Τούρκοι είχαν ήδη χάσει την ψυχραιμία τους και η ΑΕΚ δεν έδειχνε καμία διάθεση να «φορτσάρει» στο δεύτερο 45λεπτο.

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Χιώτης, Μπορμπόκης (85 Γεωργέας), Κασάπης (85 Κωστής), Ράιτ, Κρέεκ (56 Καψής), Ζαγοράκης (80 Κατσουράνης), Μαλαδένης , Λάκης (85 Πριέτο), Τσάρτας (74 Σεντένο), Νικολαϊδης (84 Ιβιτς), Κωνσταντινίδης (62 Γεωργάτος).