Σάββατο 29 Ιουνίου 2024
«Χρυσή» πρόκριση για τον ΠΑΟΚ, 1-1 με τη Γκρασχόπερ με γκολ στις καθυστερήσεις

Με δραματικό τρόπο έφτασε στην πρόκριση στον γ γύρο του Κυπέλλου UEFA ο ΠΑΟΚ, καθώς ένα γκολ του Δημήτρη Μάρκου στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε στην ομάδα του Αγγελου Αναστασιάδη το «χρυσό» 1-1 μέσα στην έδρα της ελβετικής Γκρασχόπερ.

26

Όπως ήταν λογικό πρόθεση του ΠΑΟΚ ήταν καταρχήν να διαφυλάξει τα νώτα του αφού είχε το προβάδισμα του πρώτου αγώνα και στη συνέχεια να απειλήσει την εστία των Ελβετών με αντεπιθέσεις. Έτσι η ομάδα παρατάχθηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς στο γήπεδο και αυτό ήταν ολοφάνερο καθόλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Η Γκρασχόπερς είχε τον έλεγχο του αγώνα και επιχείρησε αρκετά σούτ χωρίς όμως να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Κυριάκου Τοχούρογλου. Όλα αυτά μέχρι το 45ο λεπτό του αγώνα. Ο τέταρτος διαιτητής είχε δείξει ένα λεπτό καθυστέρηση και ενώ όλοι περίμεναν τις δύο ομάδες να μπούν στα αποδυτήρια με 0-0 η ελβετική ομάδα κέρδισε φάουλ έξω απο την περιοχή.

Εκτελεστής του φάουλ ήταν ο Ταραράτ και σκόρερ των γηπεδούχων ο Καμπάνας ο οποίος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ που πλέον ήταν με την πλάτη στον τοίχο ανέβασε την απόδοση του και κυρίως στο διάστημα 55΄-65 πίεσε αρκετά την Γκρασχόπερς προσπαθώντας να πετύχει το γκολ που θα του έδινε τοι εισιτήριο για τον τρίτο γύρο του κυπέλλου UEFA.

Όμως τα σούτ των παικτών του «δικεφάλου του βορρά» δεν απείλησαν τον Μπόρερ. Ετσι οι Ελβετοί ξαναπήραν τα ηνία του αγώνα και ο ΠΑΟΚ δεν έδειχνε να μπορεί να αλλάξει την τροπή του ματς…

Από ότι φάνηκε η ελληνική ομάδα δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα, αφού στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μάρκος με δυνατό σούτ, μετά απο κόρνερ, έστειλε την μπάλα να περάσει ανάμεσα από μια ομάδα παικτών και να καταλήξει στα δίχτυα του Μπόρερ, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Γκρασχόπερ: Μπόρερ, Σμίλιανιτς, Ταραράτς, Εδουάρδο (79 Λιχτστάινερ), Γκέμπερ, Σβέγκλερ, Καμπάνας, Σπίσερ, Μπαρίχο (90 Πέτριτς), Γιάτζι, Νούνιεθ
ΠΑΟΚ: Τοχούρογλου, Αμπονσά, Μάρκος, Ουντεζε, Φουτσίνι (77 Φρούσσος), Καφές, Κούτσης (70 Κουτσόπουλος), Γεωργιάδης, Κουκιέλκα (46 Χασιώτης), Γιασεμής, Οκκάς.