![«Μέρες ελληνικού σινεμά» στο Ιντεάλ τον Σεπτέμβριο](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2010/09/h2439300.jpg)
«Μέρες ελληνικού σινεμά» στο Ιντεάλ τον Σεπτέμβριο
Ένα αφιέρωμα σε ελληνικές ταινίες των τριών τελευταίων δεκαετιών, που ξεχώρισαν και βραβεύτηκαν, φιλοξενεί από τις 2 ώς τις 8 Σεπτεμβρίου ο κινηματογράφος Ιντεάλ. Υπό τον τίτλο «Μέρες ελληνικού σινεμά», το αφιέρωμα εστιάζει σε οκτώ ταινίες που πέρασαν εκτός συνόρων και αγαπήθηκαν από το κοινό.
Spotlight
-
Παραμένει στη φυλακή ο Ηλίας Κασιδιάρης – Απορρίφθηκε το αίτημα αποφυλάκισης
-
Άγριο επεισόδιο στη Θεσσαλονίκη - Ομάδα ανδρών ξυλοφόρτωσε ζευγάρι και τους έσπασε το μαγαζί
-
Ανορθόδοξες συμβουλές για να «ξεγελάσουμε» τη ζέστη
-
Ο Τζο Μπάιντεν πιέζεται να αποσυρθεί ακόμα και μέσα στο Σαββατοκύριακο, εκτιμούν στελέχη των Δημοκρατικών
Ένα αφιέρωμα σε ελληνικές ταινίες των τριών τελευταίων δεκαετιών, που ξεχώρισαν και βραβεύτηκαν, φιλοξενεί από τις 2 ώς τις 8 Σεπτεμβρίου ο κινηματογράφος Ιντεάλ. Υπό τον τίτλο «Μέρες ελληνικού σινεμά», το αφιέρωμα εστιάζει σε οκτώ ταινίες που πέρασαν εκτός συνόρων και αγαπήθηκαν από το κοινό.
Πρόκειται για τις παραγωγές: «Η τιμή της αγάπης» (1984) και «Κρυστάλλινες νύχτες» (1992) της Τώνιας Μαρκετάκη, «Οι τεμπέληδες της εύφορης κοιλάδας» (1978) και «Αυτή η νύχτα μένει» (2000) του Νίκου Παναγιωτόπουλου, «Κυνόδοντας» (2009) του Γιώργου Λάνθιμου, «Ρeppermint» (1999) του Κώστα Καπάκα, «Ο δραπέτης» (1992) του Λευτέρη Ξανθόπουλου, και «Βlack οut» (1998) του Μενέλαου Καραμαγγιώλη.
Πληροφορίες: Κινηματογράφος Ιντεάλ (Πανεπιστημίου 46, τηλ. 2103826720).
Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις