«Ποδαρικό με το δεξί» για την Ατλέτικο Μαδρίτης, καθώς στον εναρκτήριο αγώνα για την 17η αγωνιστική στην Primera Division, επικράτησε άνετα της Λεβάντε με 3-1.

Τα τέρματα των «ροχιμπλάνκος» που «συγκατοικούν» στην 2η θέση με την Μπαρτσελόνα, πέτυχαν οι Γκριεζμάν (18`, 48`) και Γκοντίν (82`), ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά με τον Ελ Ζαρ στο 62ο λεπτό.

Δύσκολη νίκη επί της Θέλτα, που από το 21ο λεπτό αγωνιζόταν με 10 παίκτες (αποβλήθηκε ο Πλάνας), πέτυχε η Σεβίλη με 1-0, στο δεύτερο χρονικά ματς της αγωνιστικής.

Αν και βρέθηκε να χάνει 2-0 από τη Βιγιαρεάλ, η Έλτσε κατάφερε να «σώσει την παρτίδα» και απέσπασε το βαθμό της ισοπαλίας (2-2) στην τρίτη χρονικά αναμέτρηση της βραδιάς. Με μόλις μία νίκη εντός έδρας (η σημερινή ήταν η 4η ισοπαλία) η Έλτσε παρέμεινε στην τελευταία θέση του πίνακα, ενώ για το «κίτρινο υποβρύχιο» ήταν η 4η ισοπαλία μακριά από το «Μαδριγάλ».