![Χτύπησε στην προβλήτα και προσάραξε στα αβαθή το Aqua Blue στην Ανδρο](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2019/08/aqua-blue2.jpg)
Χτύπησε στην προβλήτα και προσάραξε στα αβαθή το Aqua Blue στην Ανδρο
Στον προβλήτα του λιμανιού του Γαυρίου στην Ανδρο προσέκρουσε το βράδυ της Πέμπτης το Ε/Γ-Ο/Γ Aqua Blue και στη συνέχεια προσάραξε στα αβαθή, σύμφωνα με το υπουργείο Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής.
Spotlight
-
Τα ανάπηρα ζώα μπορούν να ζήσουν μια ζωή με αξιοπρέπεια – Τα ειδικά σχεδιασμένα αμαξίδια
-
«Δεν θα τραγουδούσα ποτέ μπροστά στη φωτογραφία ενός σφαγέα των Ελλήνων» - Η Βανδή απαντά για την αφίσα του Κεμάλ
-
Στο νοσοκομείο 17χρονος έπειτα από επίθεση εναντίον του με αιχμηρό αντικείμενο
-
Ο Τζο Μπάιντεν πιέζεται να αποσυρθεί ακόμα και μέσα στο Σαββατοκύριακο, εκτιμούν στελέχη των Δημοκρατικών
Στον προβλήτα του λιμανιού του Γαυρίου στην Ανδρο προσέκρουσε το βράδυ της Πέμπτης το Ε/Γ-Ο/Γ Aqua Blue και στη συνέχεια προσάραξε στα αβαθή, σύμφωνα με το υπουργείο Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής.
Ακολουθεί η ανακοίνωση του υπουργείου:
«Κατά τη διενέργεια χειρισμών πρόσδεσης του Ε/Γ-Ο/Γ »ΑΚΟΥΑ ΜΠΛΟΥ» Ν.Π.12393 στο λιμένα Γαυρίου, βραδινές ώρες χθες, αυτό προσέκρουσε στην προβλήτα με τη δεξιά πλευρά της πρύμνης και άνω της ίσαλου γραμμής, ενώ σε μετέπειτα χειρισμούς του Πλοιάρχου το πλοίο προσάραξε σε αμμώδη αβαθή εντός της λιμενολεκάνης Γαυρίου.
»Στη συνέχεια, με την αρωγή κάβου του πλοίου ο οποίος προσδέθηκε στην προβλήτα με συνδρομή του Α/Κ »ΙΩΑΝΝΗΣ Σ» Σ.Α. 113Α΄, το »ΑΚΟΥΑ ΜΠΛΟΥ» αποκολλήθηκε από το σημείο προσάραξης και κατέπλευσε στο λιμένα Γαυρίου.
»Στο πλοίο, το οποίο εκτελούσε προγραμματισμένο δρομολόγιο από Ραφήνα για Άνδρο, Τήνο και Μύκονο, επέβαιναν πενήντα έξι (56) μέλη πληρώματος, ογδόντα έξι (86) επιβάτες, δεκαοχτώ (18) Ι.Χ., δεκαοχτώ (18) Φ/Γ και ένα (01) Δ/Κ, ενώ από το περιστατικό δεν αναφέρθηκε τραυματισμός, και δεν προκλήθηκε θαλάσσια ρύπανση.
»Από το Λιμεναρχείο Άνδρου που διενεργεί την προανάκριση, απαγορεύτηκε ο απόπλους του »ΑΚΟΥΑ ΜΠΛΟΥ» μέχρι διενέργειας επιθεώρησης υφάλων από επαγγελματία δύτη και σύμφωνης γνώμης του Τοπικού Κλιμακίου Επιθεώρησης Πλοίων, καθώς και προσκόμισης διατήρησης κλάσης από τον παρακολουθούντα νηογνώμονα. Το επιβατικό κοινό προωθήθηκε με μέριμνα της πλοιοκτήτριας εταιρείας στους προορισμούς τους με το Ε/Γ-Ο/Γ »ΘΕΟΛΟΓΟΣ» Ν.Π.11479».
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις