![Πώς αντέδρασε ο Κόροιβος που έμεινε εκτός Basket League](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2019/08/koroivos.jpg)
Πώς αντέδρασε ο Κόροιβος που έμεινε εκτός Basket League
Αιχμηρή και γεμάτη πικρία ανακοίνωση εξέδωσε ο Κόροιβος Αμαλιάδας, αφού η wild card για συμμετοχή στη Basket League δόθηκε στον Ερμή Αγιάς
Spotlight
-
Η «απάντηση» της φον ντερ Λάιεν στην απόφαση του δικαστηρίου για τα εμβόλια του κορονοϊού
-
Πέθαινε το παιδί του και έπαιζε Playstation - Τα sms της τραγικής μητέρας
-
Έξαλλος ο βασιλιάς Κάρολος - Τι είπε στον φρουρό για να βοηθήσει την Καμίλα με το παλτό της
-
Πορνό, άγχος και πόντοι: Τι κάνει έναν άνδρα να λέει ψέματα για το μέγεθος του πέους του;
Ο Κόροιβος, λίγη ώρα μετά την απόφαση της επιτροπής που έδωσε τη wild card στον Ερμή Αγιάς (για συμμετοχή στη Basket league) σχολίασε την απόφαση αυτή, ενώ τόνισε ότι η ομάδα της Αμαλιάδας δεν αποτελεί ομάδα – κομήτη.
Αναλυτικά η ανακοίνωση:
«Τελικά ο Κόροιβος την σεζόν 2019-20 θα αγωνιστεί στην Α2’ Εθνική κατηγορία, αφού έτσι έκρινε η επιτροπή δίνοντας την wild card στην ομάδα της Αγυιάς Λάρισας.
Είναι μια απόφαση την οποία δεχόμαστε και προχωράμε παρακάτω ως σύλλογος προκειμένου να δημιουργήσουμε μια ομάδα στην Α2’ Εθνική αντάξια της ιστορίας μας.
Σε όλο αυτό το διάστημα της αναμονής, κρατήσαμε χαμηλούς τόνους σε όλα αυτά που διαβάζαμε από τα παπαγαλάκια της κίτρινης δημοσιογραφίας, τα οποία προσπαθούσαν να εξισώσουν την διαδρομή του Κοροίβου επί 12 χρόνια στις εθνικές κατηγορίες (με 4 χρονιές την Α1) με την διαδρομή της αντίπαλης διεκδικήτριας ομάδας των 4 χρόνων.
Δεν είναι έτσι όμως κύριοι, διότι στα 12 χρόνια αυτά, γίναμε μάρτυρες 6-7 σωματείων που αγωνίστηκαν στην Α1 και εξαφανίστηκαν από τον μπασκετικό χάρτη για τα οποία κάποιος Πρόεδρος παρήγαγε υγεία για όλους, μέχρι που αποφάσισε να σταματήσει την αιμοδοσία. Κανείς δεν ασχολείται με το φαινόμενο, μόνο στην υγεία των κορόιδων. Που είναι κύριοι σήμερα η Κηφισιά, ο ΚΑΟΔ , τα Τρίκαλα, η Κύμη, η Δόξα Λευκάδας, Χολαργός κ.λ.π, παλαιότερα Μαρούσι, Μακεδονικός, Πανελλήνιος κ.λ.π.
Η λογική ομάδων του προέδρου – λεφτά, αρκεί να πληρώνει, και πλήρης αδιαφορία για το μέλλον του σωματείου, χωρίς όραμα, πλάνο και φαντασία και το κυριότερο χωρίς κόσμο στο γήπεδο, είναι αποκρουστικό, αναχρονιστικό και ανήθικο για το Ελληνικό μπάσκετ.
Πάνω από όλα κύριοι είναι τα σωματεία, διότι αυτά δίνουν οξυγόνο στο άθλημα, οι εφήμερες καταστάσεις έχουν κοντά πόδια και κερδίζουν μόνο λίγοι και συγκεκριμένοι. Γι’ αυτό μεγαλύτερο σεβασμό στον Κόροιβο, ο οποίος δεν είναι ούτε κομήτης, ούτε διαλύθηκε, όταν έπεσε από τα σαλόνια του Ελληνικού μπάσκετ, αλλά ούτε μοίρασε ποτέ μεροκάματα για δημόσιες σχέσεις.
Είμαστε αυτοί που είμαστε διότι έχουμε άποψη για το μπάσκετ ,τον χώρο και τους ανθρώπους του και θα επανέλθουμε σύντομα στην κορυφή όχι για τα καλά λόγια κάποιων αλλά γιατί θα το αξίζουμε πραγματικά.
Τέλος, ευχόμαστε στην ομάδα της Αγυιάς, πραγματικά να επιτύχει στο εγχείρημα της, διότι το μπάσκετ έχει ανάγκη την περιοχή της Λάρισας και της Θεσσαλίας».
- Γάζα: Ο ισραηλινός στρατός συνεχίζει το σφυροκόπημα – Τουλάχιστον δέκα νεκροί στην κεντρική Λωρίδα
- Θεσσαλονίκη: 7 χρόνια φυλακή στα δύο αδέρφια για τον θάνατο 52χρονου – Τον είχαν ξυλοκοπήσει επειδή τάιζε αδέσποτα ζώα
- «Αχ θάλασσα»: Η Μαρίνα Σάττι παρουσιάζει ένα τραγούδι για τους νεκρούς μετανάστες της Μεσογείου
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις