Ένα δεύτερο φεγγάρι φώτισε τον ουρανό της Μαδρίτης
Οι κάτοικοι και οι επισκέπτες της Μαδρίτης, είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν όχι ένα, αλλά δύο φεγγάρια...
Spotlight
-
Επικρίσεις από την Κομισιόν για την κατάσταση του Κράτους Δικαίου στην Ελλάδα
-
Ξυλοκόπησε τη σύζυγό του και αποπειράθηκε να την πνίξει – Οι όροι για να μην μπει φυλακή
-
ΣΥΡΙΖΑ για αποκάλυψη in για τον αόρατο «Μεγάλο Αδελφό»: Διαμορφώθηκε το ΠΔ χωρίς καμία άλλη διαβούλευση;
-
Οργή συγγενών αγνοουμένων στην Κύπρο κατά του Φειδία Παναγιώτου - Τον κατηγορούν για χλευασμό
Το βράδυ της 20ης Ιουλίου, οι κάτοικοι της Μαδρίτης, σηκώνοντας τα βλέμματα στον ουρανό της πόλης είδαν την ευκαιρία να θαυμάσουν όχι ένα αλλά δύο φεγγάρια, τη Σελήνη και τη LUNA.
Το δεύτερο φεγγάρι που φώτισε τον ουρανό της Μαδρίτης, ήταν μια παρέμβαση του καλλιτέχνη SpY για να γιορταστούν τα 50 χρόνια από την ημέρα που ο άνθρωπος πάτησε για πρώτη φορά το πόδι του στον δορυφόρο της Γης.
Το φωτεινό έργο, απλό και διακριτικό, είχε το σχήμα του γεμάτου κατά το ένα τέταρτο φεγγαριού, και αιωρείτο από γερανό δίπλα στο σύμπλεγμα Caleido στη βόρεια άκρη της Μαδρίτης.
Το πρότζεκτ LUNA –σελήνη, στα ισπανικά– παρουσίαζε μια ύψους εννέα μέτρων ημισέληνο, αρκετά μεγάλη ώστε με φόντο τους τέσσερις πύργους κατοικιών και γραφείων να είναι ορατή από διάφορα σημεία της ισπανικής πρωτεύουσας.
Μια απλή εικαστική δημόσια παρέμβαση για μια ημερομηνία-ορόσημο της σύγχρονης ιστορίας μας.
Δείτε παρακάτω το σχετικό βίντεο:
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις