![Το μεγαλύτερο street art στον κόσμο αφιερωμένο στην κλιματική αλλαγή](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2019/08/ella.png)
Το μεγαλύτερο street art στον κόσμο αφιερωμένο στην κλιματική αλλαγή
Το street art έργο αποτελεί μια συμβολική υπενθύμιση για την κλιματική αλλαγή
Spotlight
-
Επικρίσεις από την Κομισιόν για την κατάσταση του Κράτους Δικαίου στην Ελλάδα
-
Ξυλοκόπησε τη σύζυγό του και αποπειράθηκε να την πνίξει – Οι όροι για να μην μπει φυλακή
-
ΣΥΡΙΖΑ για αποκάλυψη in για τον αόρατο «Μεγάλο Αδελφό»: Διαμορφώθηκε το ΠΔ χωρίς καμία άλλη διαβούλευση;
-
Οργή συγγενών αγνοουμένων στην Κύπρο κατά του Φειδία Παναγιώτου - Τον κατηγορούν για χλευασμό
Το γαλλικό δίδυμο καλλιτεχνών δρόμου Ella & Pitr ολοκλήρωσε το τελευταίο street art έργο του στο Παρίσι, καλύπτοντας μία εντυπωσιακή επιφάνεια έκτασης 25.000 τετραγωνικών μέτρων, στέλνοντας ένα επίκαιρο μήνυμα για την κλιματική αλλαγή.
Το καλλιτεχνικό δίδυμο κατάφερε έτσι να με τη νέα του δημιουργία να σπάσει το προηγούμενο ρεκόρ που κατείχε από το 2015, με το έργο «Λίλιθ και Όλαφ» στη Νορβηγία, με εμβαδόν 21.000 τετραγωνικά μέτρα.
Το καινούριο αυτό street art έργο –και καινούργιο ρεκόρ– φέρει την επωνυμία «Quel temps fera-t-il demain?», που σημαίνει «Τι καιρό θα κάνει αύριο;» – μια συμβολική υπενθύμιση για το κεντρικό ερώτημα της επόμενης γενιάς σε έναν πλανήτη που τα πάνω έχουν έρθει κάτω όσον αφορά το κλίμα.
Στο καινούριο έργο, στο εκθεσιακό πάρκο της γαλλικής πρωτεύουσας, μια γιαγιά κοιτάζει νυσταλέα τ’ αυτοκίνητα που περνούν από τη διπλανή Περιφερειακή. Μια πλαστική σακούλα φυσά ο αέρας πάνω από τη νυσταγμένη φιγούρα.
Οι Ella & Pitr απέκτησαν πρόσβαση στην οροφή του Συνεδριακού Κέντρου στο Paris Expo Porte de Versailles μέσω της Art en Ville, ένωσης που φέρνει καλλιτέχνες σε επαφή με ιδιοκτήτες κτηρίων για να χρησιμοποιήσουν οι πρώτοι ως «καμβά» για τα έργα τους χώρους άνευ τωρινής χρήσης στην πόλη.
Δείτε παρακάτω το εντυπωσιακό τους νέο έργο:
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις