![Αντιδήμαρχος Ναυπλίου : Το Πάσχα θα σουβλίζουμε αρνιά και οι μετανάστες σκύλους](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2019/10/1-1081.jpg)
Αντιδήμαρχος Ναυπλίου : Το Πάσχα θα σουβλίζουμε αρνιά και οι μετανάστες σκύλους
Έντονες αντιδράσεις προκάλεσαν τα όσα είπε ο αντιδήμαρχος Ναυπλίου κατά τη διάρκεια του δημοτικού συμβουλίου της πόλης, σε συζήτηση που είχε θέμα το μεταναστευτικό
Spotlight
-
Αποκάλυψη in: Φωτογραφίες του 54χρονου τοπογράφου και του σημείου της δολοφονίας στο Ψυχικό είχε στο κινητό του ο 44χρονος
-
Ηλεκτρικό ρεύμα: Κόπηκε στα δύο το ενιαίο δίκτυο στην Ευρώπη – 10 ερωτοαπαντήσεις για τις υψηλές τιμές
-
Πίσω ολοταχώς στην κυβέρνηση και απόσυρση της υποψηφιότητας Φουντεδάκη
-
Αποκάλυψη in: Aνακάλεσε την μήνυση ο υπάλληλος του αεροδρομίου εναντίον του Αυγενάκη και μιλά για υπερβολές των ΜΜΕ
Έντονες αντιδράσεις προκάλεσαν τα όσα είπε ο αντιδήμαρχος Ναυπλίου κατά τη διάρκεια του δημοτικού συμβουλίου της πόλης, σε συζήτηση που είχε θέμα το μεταναστευτικό.
Το θέμα ετέθη στο συμβούλιο μετά από φήμες ότι εξετάζεται φιλοξενία μεταναστών στην ιστορική πόλη.
Οπως αναφέρει η ιστοσελίδα anagnostis.org, ο επικεφαλής της αντιπολίτευσης Παναγιώτης Αναγνωσταράς ζήτησε να υπάρξει μια αλλαγή στο ψήφισμα για το στρατόπεδο, ρωτώντας μεταξύ άλλων το εξής: «Επειδή το Ναύπλιο είναι ιδιαίτερη πόλη θεωρώ ότι δύσκολα θα βρεθούν ξενοδόχοι να φιλοξενήσουν μετανάστες. Μας ενδιαφέρει το στρατόπεδο. Είμαστε διατεθειμένοι να φιλοξενήσουμε μετανάστες σε αυτή την πόλη ή όχι;»
Ρατσιστικό παραλήρημα
Ακολούθως, το λόγο πήρε ο αντιδήμαρχος Ραφαήλ Μπαρού, λέγοντας ότι μιλά με την ιδιότητα του πρόεδρου του Εργατικού Κέντρου και όχι σαν αντιδήμαρχος και τόνισε σε μία τοποθέτηση που κρίθηκε ως ρατσιστική:
«Κοιτάμε μόνο το στρατόπεδο. Αν βρεθούν κάποιοι ξενοδόχοι κερδοσκόποι να φιλοξενήσουν μετανάστες, εμάς δεν μας νοιάζει; Τί σημαίνει τουριστικά για οικονομία πόλης; Τί σημαίνει αν εγώ το Πάσχα σουβλίζω αρνί και ο άλλος το σκύλο;…».
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις