![Μανώλης Χάρος: Το νησί των θησαυρών](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2019/11/banner_BENAKI_site_HAROS-1.jpg)
Μανώλης Χάρος: Το νησί των θησαυρών
Η έκθεση του Μανώλη Χάρου παρουσιάζεται από τις 3 Δεκεμβρίου έως τις 26 Ιανουαρίου
Spotlight
-
Οι 8 περιοχές που θα πιάσουν 43άρια τις επόμενες μέρες - Έως πότε θα διαρκέσει ο καύσωνας
-
«Ούτε λέξη πίσω» λέει ο Πολάκης για τη Συρεγγέλα – «Ο Κασσελάκης ζήτησε υποκριτική συγγνώμη», τονίζει η ΝΔ
-
Η απόπειρα δολοφονίας κατά του Τραμπ προκαλεί φόβο στην Ευρώπη
-
Μοντέλο του OnlyFans λανσάρει το δικό της κρασί – Ως «icon» της ποδολαγνείας πατάει η ίδια τα σταφύλια
Η έμπνευση για τη συγκεκριμένη ενότητα έργων του Μανώλη Χάρου που παρουσιάζεται για πρώτη φορά στο κοινό -στο Μουσείο Μπενάκη από τις 3 Δεκεμβρίου- αντλήθηκε από κλασικά αριστουργήματα, μύθους, αστυνομικές νουβέλες που παρά το πέρασμα τόσων χρόνων εξακολουθούν να είναι επίκαιρα και να αποτελούν ένα πολυπρισματικό όχημα για την έκφραση κριτικής βασικών κοινωνικοπολιτικών συμπεριφορών.
Η έκθεση χωρίζεται σε τέσσερις ενότητες και περιλαμβάνει περίπου 50 δισδιάστατα εικαστικά έργα μικτής τεχνικής (ζωγραφική, χαρακτική) και μία κατασκευή τριών διαστάσεων.
Οι τίτλοι των έργων είναι όλοι λέξεις ή φράσεις από πηγές που είναι για τον δημιουργό η υπόγεια αναφορά στο Νησί των δικών του Θησαυρών. Οι ήρωες των λέξεων και των παραμυθιών είναι ξεναγοί για τα εικαστικά έργα, τα οποία μέσα από τη μορφή τους (ζωγραφική -χαρακτική- προβολή, κλπ.) προσκαλούν τον θεατή να μετέχει στη σκέψη του δημιουργού και τη φαντασιακή λειτουργία της έμπνευσης.
Πρωταγωνιστικό ρόλο έχουν οι αρχετυπικές φιγούρες του πειρατή, του εύζωνα, του στρατιώτη και του cowboy αλλά και οι στιγμές-φράσεις της κλασικής λογοτεχνίας που βοηθούν τον θεατή να ανακαλύψει την πορεία σκέψης του δημιουργού και τα σημεία αναφοράς ενός έργου ζωής˙ μια βύθιση στις πηγές έμπνευσης του καλλιτέχνη, που δίνονται στον θεατή, σαν πρόσκληση μετάβασης στο προσωπικό νησί των θησαυρών του ζωγράφου.
Την έκθεση συνοδεύει πλούσια εικονογραφημένη έκδοση με τίτλο Μανώλης Χάρος – Το νησί των θησαυρών, 84 σελίδων με 70 φωτογραφίες και κείμενο της ιστορικού τέχνης και επιμελήτριας της έκθεσης Ελένης Αθανασίου.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις