![Σαρωτική νίκη της ΝΔ στην ΚΕΔΕ - Πρώτη με 19 έδρες](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2019/11/kede.jpg)
Σαρωτική νίκη της ΝΔ στην ΚΕΔΕ – Πρώτη με 19 έδρες
Την απόλυτη πλειοψηφία των εδρών στο νέο 31μελές Διοικητικό Συμβούλιο της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας (ΚΕΔΕ) εξασφάλισε στις εκλογές που διεξήχθησαν, η παράταξη «Σύγχρονοι Ισχυροί Δήμοι» που πρόσκειται στη ΝΔ.
Spotlight
-
Αυτή είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League
-
Πώς θα μπει τέλος στα ανασφάλιστα οχήματα - Ο έλεγχος και τα «τσουχτερά» πρόστιμα
-
Τα σκουπίδια που συσσωρεύονται στη Γάζα επιδεινώνουν τα δεινά του πολέμου - «Η μυρωδιά μάς σκοτώνει»
-
Natalie Portman: Πώς η Rihanna με δύο μόλις λέξεις την βοήθησε να ξεπεράσει το διαζύγιό της
Την απόλυτη πλειοψηφία των εδρών στο νέο 31μελές Διοικητικό Συμβούλιο της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδας (ΚΕΔΕ) εξασφάλισε στις εκλογές που διεξήχθησαν, η παράταξη «Σύγχρονοι Ισχυροί Δήμοι» που πρόσκειται στη ΝΔ.
Συγκεκριμένα η παράταξη του Κώστα Μπακογιάννη, απέσπασε 325 ψήφους και 19 έδρες.
Στη δεύτερη θέση η παράταξη του ΚΙΝΑΛ «Αυτοδιοικητικό Κίνημα», με επικεφαλής τον Παύλο Γερουλάνο ο οποίος τελικώς δεν έθεσε υποψηφιότητα για το ΔΣ της ΚΕΔΕ, η οποία συγκέντρωσε έξι έδρες.
Στην τρίτη θέση βρίσκεται η παράταξη του ΣΥΡΙΖΑ «Προοδευτική Αυτοδιοικητική Συνεργασία» με επικεφαλής τον δήμαρχο Λαρισαίων Απόστολο Καλογιάννη, που έλαβε 45 ψήφους και 3 έδρες.
Η «Νέα Αυτοδιοίκηση» με αιρετούς από τον χώρο της κεντροαριστεράς και επικεφαλής τον δήμαρχο Νίκαιας -Ρέντη Γιώργο Ιωακειμίδη έλαβε 33 ψήφους και 2 έδρες.
Τέλος, η «Λαϊκή Συσπείρωση» του ΚΚΕ, που έλαβε 10 ψήφους και ο «Συντονισμός Αιρετών» που έλαβε 6 ψήφους μένουν χωρίς έδρα.
Μια έδρα επίσης, την 31η καταλαμβάνει στο ΔΣ της ΚΕΔΕ, χωρίς εκλογή , ο εκάστοτε δήμαρχος Αθηναίων -ε ν προκειμένω ο Κώστας Μπακογιάννης.
Εντός δέκα ημερών , θα συγκληθεί το νέο ΔΣ της ΚΕΔΕ για να συγκροτηθεί σε Σώμα.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις