![Μέχρι τέλους και μέχρι την… Παρασκευή](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2019/11/4391214.jpg)
Μέχρι τέλους και μέχρι την… Παρασκευή
Την ερχόμενη Παρασκευή, λοιπόν, ανήμερα τη γιορτή του Αγίου Νικολάου, ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό, σε ένα ντέρμπι από αυτά τα οποία επί σειρά δεκαετιών… τρώγαμε στη μάπα
Spotlight
-
Γνωστή ηθοποιός διέσπειρε τον κορονοϊό σε νοσοκομείο της Αττικής -«Έκανε βόλτες στις κλινικές με τον διοικητή»
-
Αισθητή η πτώση της θερμοκρασίας - Κάτω από τους 40°C για πρώτη φορά μετά από... μισό μήνα
-
«Τρέξτε, τρέξτε, τρέξτε»: Υδροθερμική έκρηξη στο πάρκο Γελοουστόουν - Πανικός προκλήθηκε στους επισκέπτες
-
Ο κορονοϊός είναι εδώ - Αύξηση 20% των νοσηλειών, σοβαρές ελλείψεις στα νοσοκομεία
Eπέστη ο καιρός, κατά πως λένε και οι γραμματιζούμενοι…
Οντως φτάνει το πλήρωμα του χρόνου για να τεθούν ενώπιος ενωπίω οι δυο αιώνιοι στο μπάσκετ!
Την ερχόμενη Παρασκευή, λοιπόν, ανήμερα τη γιορτή του Αγίου Νικολάου, ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό, σε ένα ντέρμπι από αυτά τα οποία επί σειρά δεκαετιών… τρώγαμε στη μάπα, αλλά πλέον βιώνουμε ένα κάποιο στερητικό σύνδρομο!
Από τη στιγμή που ο (κανονικός και όχι η αναπτυξιακή και β’ εκδοχή του) Ολυμπιακός επέλεξε την ευθανασία και αποσκίρτησε από τις εγχώριες διοργανώσεις και ο Παναθηναϊκός παίζει μόνος του μπάλα εντός των τειχών, τα περιλάλητα ντέρμπι που συνήθως έκριναν τους τίτλους, έγιναν μέρος της συλλογικής μνήμης, με ό,τι αυτό συνεπάγεται…
Δεν θα αναμετρηθούν στην κανονική περίοδο του ελληνικού πρωταθλήματος, δεν θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους στους (επί σειρά ετών αναπόδραστους) τελικούς των πλέι οφς, δεν θα ανταμώσουν στους συνηθισμένους τελικούς Κυπέλλου ή έστω σε κάποια πρότερη φάση και τα μόνα συναπαντήματά τους έχουν διεθνή χαρακτήρα…
Στις 6 Δεκεμβρίου στο ΟΑΚΑ και στις 3 Μαρτίου στο ΣΕΦ…
Δεν ξέρω και δεν μπορώ να προβλέψω πώς θα εξελιχθεί ο πρώτος αγώνας, ούτε βεβαίως σε ποια ατμόσφαιρα θα διεξαχθεί: σε ό,τι αφορά το δεύτερο σκέλος, εννοώ, τον ρόλο που θα παίξουν όλα όσα συνέβησαν από το τελευταίο ραντεβού τους που έμεινε κιόλας ημιτελές…
Στις 13 του περασμένου Φεβρουαρίου ο Ολυμπιακός αποχώρησε από το ΟΑΚΑ στην ανάπαυλα του ημιτελικού του Κυπέλλου, σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τη διαιτησία και ενώ βρισκόταν πίσω με διαφορά 15 πόντων.
Το ίδιο βράδυ οι Πειραιώτες σήκωσαν το λάβαρο του «μέχρι τέλους» το οποίο δεν κατέβασαν, ούτε ανακάλεσαν την απόφασή τους να αποχωρήσουν από την εντός των τειχών κεντρική σκηνή…
Δέκα μήνες αργότερα κι αφού γράφτηκαν στο… χιόνι τόσο ο αγώνας του δευτέρου γύρου (με υπουργική απόφαση, για λόγους ασφαλείας), όσο και οι προημιτελικοί των πλέι οφς (ελέω της δεδηλωμένης απόφασης του Ολυμπιακού), καλώς τους κι ας αργήσανε!
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις