Κατερίνη : Πορεία ακροδεξιών κατά προσφύγων – «Θα ξαναγυρίσουμε και θα τρέμει η Γη»
Ανάμεσα στις ομάδες και η γνωστή ακροδεξιά οργάνωση Ιερός Λόχος με το γνωστό σήμα της τον κέλτικο σταυρό, ένα σύμβολο πολλών φασιστικών οργανώσεων ανά τον κόσμο, με πανό που αναγράφει «Έξω οι λαθρό».
Spotlight
-
Το πείραμα που χαρτογραφεί το νόημα των λέξεων στον εγκέφαλο
-
«Χρέος μας η ζωή, όχι "πάμε κι όπου βγει"» - κινητοποιήσεις ενάντια στο νομοσχέδιο για την ψυχική υγεία
-
Άρθρο Κασσελάκη στην «il Manifesto» για τις γαλλικές εκλογές: Ιστορική ευκαιρία η νίκη του Νέου Λαϊκού Μετώπου
-
Προ των πυλών ο πολικός αεροχείμαρρος - Καμπανάκι για επικίνδυνες καταιγίδες
Ξαναβγήκαν στους δρόμους της Κατερίνης οι ακροδεξιά στοιχεία για να διαδηλώσουν κατά των προσφύγων.
Ανάμεσα στις ομάδες και η γνωστή ακροδεξιά οργάνωση Ιερός Λόχος με το γνωστό σήμα της τον κέλτικο σταυρό, ένα σύμβολο πολλών φασιστικών οργανώσεων ανά τον κόσμο, με πανό στο οποίο αναγράφεται το «Έξω οι λαθρό».
Κάποια από τα συνθήματα που ακούγονται κατά την πορεία είναι μεταξύ άλλων «Ελλάς, Ελλήνων, Χριστιανών», καθώς και το «αλήτες, προδότες, πολιτικοί, ένα σύνθημα που χρησιμοποιούσε και η Χρυσή Αυγή στις πορείες της.
Ακόμα ένα σύνθημα που ακούγεται είναι και το «Είναι μια απάτη το προσφυγικό, στην πραγματικότητα είναι αποικισμός» που αποτελεί το κύριο σύνθημα της πατριωτικής νεολαίας Κατερίνης.
Μάλιστα οι διαδηλωτές ακούγονται να φωνάζουν μεταξύ άλλων και το σύνθημα «θα ξαναγυρίσουμε και θα τρέμει η Γη» το οποίο έχουμε δει γραμμένο σε τοίχους με υπογραφή της νεοναζιστικής οργάνωσης της ΧΑ ενώ ακόμη αποτελεί ένα από τα πιο γνωστά γνωμικά του γερμανού υπουργού προπαγάνδας των Ναζί, Γιόζεφ Γκέμπελς.
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2019/12/aima-timh-600x450.jpg)
Σύνθημα σε σχολείο της Ξάνθης τον Ιανουάριο του 2019
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις