Τρίτη 23 Ιουλίου 2024
Αστέρας – Λάρισα 1-1

Ο Αστέρας και η Λάρισα αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1, όμως η ισοπαλία δεν βόλεψε κανέναν από τους δύο αντιπάλους. Οι Μπαράλες και Ατσούμπρε πέτυχαν τα γκολ.

Τόσο ο Αστέρας, όσο και η Λάρισα, ήθελαν τη νίκη πριν την αναμέτρηση του «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

Ο Αστέρας για να «σπάσει» το σερί τεσσάρων παιχνιδιών χωρίς «τρίποντο» και να κερδίσει βαθμούς στην προσπάθεια για το καλύτερο πλασάρισμα εν όψει των Play Outs.

Η Λάρισα για να προσπεράσει ξανά την ΑΕΚ στην τρίτη θέση και να σταθεροποιηθεί στην εξάδα προς τα Play Offs.

Ωστόσο, αμφότεροι απέτυχαν και έμειναν στο ισόπαλο 1-1.

Τουλάχιστον, και οι δύο αντίπαλοι (και ειδικά οι φιλοξενούμενοι) κρατάνε τον πόντο, γιατί σίγουρα σε περίπτωση ήττας τα πράγματα θα ήταν χειρότερα.

Ο Αστέρας προηγήθηκε στο 19’ με τον Μπαράλες, ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά μετά από σέντρα του Καπίγια.

Πάντως, η φάση του ημιχρόνου σημειώθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Λουίς Φερνάντεθ τράβηξε τον Σετσέροβιτς στην περιοχή του Αστέρα και ο Τζαβάρας υπέδειξε το πέναλτι. Όμως, μετά από συνεννόηση με το VAR και αφού είδε τη φάση, ο διαιτητής πήρε πίσω την υπόδειξη του.

Ο Μπαράλες έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα γκολ του στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο δεν την αξιοποίησε. Αντίθετα, ο νεοεισερθείς Ατσούμπρε αποδείχτηκε πιο αποτελεσματικός στο 60’.

Ο Νούνιτς πήρε τη μπάλα, τη γύρισε και ο Ατσούμπρε ισοφάρισε με πλασέ. Οι δύο ομάδες ανοίχτηκαν και έψαξαν το δεύτερο γκολ, όμως δεν τα κατάφεραν και το 1-1 έμεινε έως το τέλος.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ (35’ Βαλιέντε), Πασαλίδης, Τασουλής, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Μαρκ Φερνάντεθ (60’ Κρέσπι), Καπίγια, Λουίς Φερνάντεθ, Μπαράλες

ΛΑΡΙΣΑ (Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μπράλιτς, Μόρας, Μιχαήλ (46’ Ασούμπρε), Καρανίκας, Στάνκοβιτς, Σεσέροβιτς (46’ Κάτσε), Άντονι, Μιλοσάβλιεβιτς (77’ Μπούστος), Ουάρντα, Νούνιτς

Οι λίγκες και οι παίκτες στα «χαρακώματα» με την FIFA – Επιστολή στην Κομισιόν κατά της ομοσπονδίας

Το κλίμα «μυρίζει μπαρούτι» και οι λίγκες μαζί με την παγκόσμια ένωση παικτών, ζητούν από την Κομισιόν να παρέμβει βάζοντας φρένο στα πλάνα της FIFA