![Επικοινωνία Μητσοτάκη με Βαζαίο - Συνεχάρη την «τορπίλη» της ελληνικής κολύμβησης](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2019/12/bazaios1.jpg)
Επικοινωνία Μητσοτάκη με Βαζαίο – Συνεχάρη την «τορπίλη» της ελληνικής κολύμβησης
Το «χρυσό παιδί» της ελληνικής κολύμβησης κατέκτησε και το τρίτο μετάλλιο από τα τέσσερα συνολικά που διεκδίκησε στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γλασκώβης
Spotlight
-
Νέο έκτακτο δελτίο: Καύσωνας διαρκείας μέχρι τη Δευτέρα
-
Φοβάσαι τις αναταράξεις στα αεροπλάνα; Πιλότος αποκαλύπτει την ιδανική θέση για να κάτσεις
-
Καρκίνος: Οι αλλαγές στον τρόπο ζωής που προλαμβάνουν 4 στις 10 περιπτώσεις
-
«Έζησα στον Άρη για ένα χρόνο. Έτσι ήταν…» - Μέλος πληρώματος αποστολής αποκαλύπτει
Με τον πρωταθλητή κολύμβησης Ανδρέα Βαζαίο επικοινώνησε ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης.
Ο πρωθυπουργός συνεχάρη τον Έλληνα αθλητή για την τεράστια, νέα επιτυχία του στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γλασκόβης.
Το «χρυσό παιδί» της ελληνικής κολύμβησης κατέκτησε και το τρίτο μετάλλιο από τα τέσσερα συνολικά που διεκδίκησε στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Γλασκώβης.
Ο Έλληνας κολυμβητής κατέκτησε και το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. πεταλούδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γλασκώβης, μόλις μισή ώρα αφότου κολύμπησε και πήρε το χάλκινο στα 100μ. μικτή ατομική!
Ανεπανάληπτος, ο αθλητής του Αλέξανδρου Νικολόπουλου διέλυσε τα χρονόμετρα και τον συναγωνισμό, τερματίζοντας σε 1:50.23, που φυσικά αποτελεί πανελλήνιο ρεκόρ, για να ανέβει για δεύτερη φορά στη διοργάνωση -μετά τα 200μ. μικτή ατομική- στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.
Αξίζει να σημειωθεί πως ο Βαζαίος με το σπουδαίο του επίτευγμα σημείωσε και ένα ιστορικό νταμπλ για τα ελληνικά χρώματα, ενώ αυτό ήταν το 6ο του μετάλλιο σε Ευρωπαϊκό 25αρας πισίνας.
Όσον αφορά τους υπόλοιπους του βάθρου, ο Γερμανός Ραμόν Κλεντς, με 1:51.51 πήρε το ασημένιο μετάλλιο, ενώ τρίτος ήταν ο Βρετανός Τζέιμς Γκάι με 1:51.73.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις