![Ανάληψη ευθύνης για το μπαράζ εμπρηστικών επιθέσεων στην Αττική](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2020/01/1-710.jpg)
Ανάληψη ευθύνης για το μπαράζ εμπρηστικών επιθέσεων στην Αττική
Την ευθύνη για σειρά εμπρηστικών επιθέσεων σε διάφορες περιοχές της Αθήνας ανέλαβαν οι «σύντροφοι, συντρόφισσες»
Spotlight
-
Πανικός στην Καστοριά - Αρκούδα έκοβε βόλτες στο κέντρο του Άργους Ορεστικού
-
Πηγές ΣΥΡΙΖΑ για Πολάκη: Η συγγνώμη Κασσελάκη δείχνει την διαφορά ήθους με τον Μητσοτάκη
-
Η Χέιλι Τζέιντ αποκαλύπτει ένα από τα πιο δύσκολα πράγματα που έζησε μεγαλώνοντας ως η κόρη του Έμινεμ
-
Συντάξεις – αναδρομικά: Νέος γύρος επανυπολογισμών με μπόνους έως 5.000 ευρώ
Την ευθύνη για σειρά εμπρηστικών επιθέσεων σε διάφορες περιοχές της Αθήνας ανέλαβαν οι «σύντροφοι, συντρόφισσες».
Όπως αναφέρουν σε ανακοίνωση που αναρτήθηκε σε ιστοσελίδα του αντεξουσιαστικού χώρου «το μέλλον φαντάζει δυσοίωνο, αν δεν πάρουμε σαφή θέση στον πόλεμο που διεξάγει το κράτος και το κεφάλαιο ενάντια στους καταπιεσμένους. Θέση μάχης με όλα τα μέσα και όλες τις μεθόδους. Μέσα από συγκρουσιακές διαδικασίες και κοινωνικούς αγώνες, καταλήψεις κτιρίων και δημόσιες παρεμβάσεις σε όλο τον μητροπολιτικό ιστό, συμμετοχή σε εργατικά σωματεία και δομές ταξικής αλληλεγγύης: Εκεί δίνονται οι απαντήσεις στον πόλεμο που μας ασκούν. Έναν πόλεμο που (προς το παρόν) δε θυμίζει στιγμιότυπα της Μέσης Ανατολής, έχει όμως το δικό του στίγμα, και στο επίκεντρό του βρίσκονται οι υποτελείς τάξεις, οι φτωχοδιάβολοι, οι κολασμένοι αυτής της γης. Καθήκον μας είναι να ανταποδόσουμε τα πυρά που δεχόμαστε, με περισσότερα πυρά ενάντια στους γδάρτες των ονείρων μας».
Οι επιθέσεις
Μέσω της ανακοίνωσής τους ανέλαβαν την ευθύνη για τις εξής εμπρηστικές επιθέσεις, τα ξημερώματα της 20ης και 21ης Ιανουαρίου: Αντιπροσωπεία Mercedes, λεωφόρος Βουλιαγμένης, Γλυφάδα, ΑΤΜ Εθνικής Τράπεζας, πλατεία Πολυγώνο, ΑΤΜ Alpha Bank, Νέα Ιωνία, 4 οχήματα του ΟΤΕ, οδός Τριπόλεως, Ελληνικό, φορτηγό Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε. και βανάκι της Ελληνογερμανικής Σχολής «Εράσμιος», Πολύγωνο. Επιπλέον, όπως υποστηρίζουν, «στις 6 Ιανουαρίου, επιτεθήκαμε εμπρηστικά και στο Ίδρυμα Μητσοτάκη, στην οδό Ψαρομηλίγκου, στον Κεραμεικό».
Τέλος, εκφράζουν την αλληλεγγύη τους στους καταληψίες απ’ το Κουκάκι «που υπερασπίστηκαν μαχητικά τις καταλήψεις τους».
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις