![Ξέφρενο γλέντι την Κυριακή στις αποκριάτικες εκδηλώσεις του δήμου Πειραιά](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2020/02/PARELASI-KARNAVALISTON-1.png)
Ξέφρενο γλέντι την Κυριακή στις αποκριάτικες εκδηλώσεις του δήμου Πειραιά
Τα παιδιά θα ψυχαγωγηθούν επίσης με αποκριάτικη μουσική, με διαδραστικά παιχνίδια, face painting, μπαλόνια και στο εικαστικό εργαστήριο headpieces
Spotlight
-
Αποκάλυψη in: Φωτογραφίες του 54χρονου τοπογράφου και του σημείου της δολοφονίας στο Ψυχικό είχε στο κινητό του ο 44χρονος
-
Ηλεκτρικό ρεύμα: Κόπηκε στα δύο το ενιαίο δίκτυο στην Ευρώπη – 10 ερωτοαπαντήσεις για τις υψηλές τιμές
-
Πίσω ολοταχώς στην κυβέρνηση και απόσυρση της υποψηφιότητας Φουντεδάκη
-
Αποκάλυψη in: Aνακάλεσε την μήνυση ο υπάλληλος του αεροδρομίου εναντίον του Αυγενάκη και μιλά για υπερβολές των ΜΜΕ
Με κέφι, ξέφρενο χορό και μουσική στην παρέλαση καρναβαλιστών, καθώς και με παιχνιδο – συναυλία και παιδική θεατρική παράσταση θα μπουν στο πνεύμα της Αποκριάς μικροί και μεγάλοι, την Κυριακή 23 στις αποκριάτικες εκδηλώσεις του Δήμου Πειραιά.
Αναλυτικά το πρόγραμμα:
ΚΥΡΙΑΚΗ 23 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
Παιδική παράσταση «Γύρω – γύρω Μήνες»
Πλατεία Πηγάδας /11:00
Η παράσταση «Γύρω – γύρω Μήνες» είναι ένα μουσικοπαιδαγωγικό θεατρικό δρώμενο με πολύ παιχνίδι, στηριγμένη στο ελληνικό λαϊκό παραμύθι «Η κυρά Καλή και οι 12 Μήνες» για παιδιά από 3 ετών και άνω.
Η θεατρική ομάδα Μικρός Νότος φέρνει στο επίκεντρο παραδοσιακά έθιμα και παιχνίδια της αυλής, με αφορμή το παραδοσιακό παραμύθι «Η κυρά Καλή και οι 12 μήνες», σε μια θεατρική και μουσική δράση. Στην παράσταση «Γύρω-γύρω μήνες» η διαδραστική συμμετοχή των παιδιών είναι ο κορμός γύρω από τον οποίο στήνεται, κάθε φορά, μια χαρούμενη γιορτή. Πρόκειται για ένα θεατρικό παιχνίδι μέσα από το οποίο τα παιδιά γνωρίζουν έθιμα, παιχνίδια, μουσικές και παραδόσεις που τείνουν να ξεχαστούν.
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2020/02/BURGER-PROJECT-600x450.jpg)
Τα παιδιά θα ψυχαγωγηθούν επίσης με αποκριάτικη μουσική, με διαδραστικά παιχνίδια, face painting, μπαλόνια και στο εικαστικό εργαστήριο headpieces, θα παίξουν με τον ξυλοπόδαρο και θα συμμετάσχουν σε διαγωνισμό χορού και αποκριάτικης στολής.
Την εκδήλωση συνδιοργανώνει η Α΄ Δημοτική Κοινότητα.
Δείτε εδώ αναλυτικά το πρόγραμμα των αποκριάτικων εκδηλώσεων του Δήμου Πειραιά
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις