![Τσιτσιπάς – Έβανς 2-0](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2020/02/tsitsipas-australian-open-2020-monday-2.jpg)
Τσιτσιπάς – Έβανς 2-0
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε εύκολα 2-0 σετ του Ντάνιελ Έβανς και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά που διεξάγεται στο Ντουμπάι.
Spotlight
-
H Ελλάδα διώχνει τα παιδιά της και μετά τα μνημόνια - Φεύγουν αυτοί που βρίσκονται στην πιο παραγωγική ηλικία
-
Διαδηλωτές στο Μπαγκλαντές εισέβαλαν απελευθέρωσαν κρατουμένους - Βγαίνει ο στρατός στους δρόμους
-
Γιατί η Ελλάδα γλίτωσε τα χειρότερα από το μπλακάουτ της CrowdStrike – Πώς αντέδρασαν άλλες κυβερνήσεις
-
Κάποτε αποτελούσε κακόγουστη φάρσα – Τώρα ο καφές με… αλάτι είναι πραγματικότητα
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν εκπληκτικός στον ημιτελικό του τουρνουά του Ντουμπάι απέναντι στον Ντάνιελ Έβανς και έφτασε εύκολα στη νίκη με 2-0 (6-2, 6-3). Ο Έλληνας τενίστας ήταν επιβλητικός μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στον Βρετανό.
Στον τελικό ο Στεφ περιμένει είτε το νούμερο 1 της παγκόσμιας κατάταξης, Νόβακ Τζόκοβιτς, είτε τον Γκαέλ Μονφίς (σ.σ. ο ημιτελικός θα ξεκινήσει στις 17:10). Υπενθυμίζεται πως ο Τσιτσιπάς είχε φτάσει και πέρυσι στον τελικό του Ντουμπάι, ωστόσο είχε ηττηθεί από τον Ρότζερ Φέντερερ.
Στην αρχή του ματς οι δύο τενίστες κατάφερναν να υπερασπιστούν το σερβίς τους. Μέχρι που ο Στέφανος στο 5ο γκέιμ κατάφερε να κάνει το μπρέικ, υπερασπίστηκε το σερβίς του και προηγήθηκε με 4-2. Στο επόμενο γκέιμ έκανε νέο μπρέικ και κατάφερε να «κλείσει» το σετ στο σερβίς του σε 36 λεπτά.
Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς πίεσε στο πρώτο γκέιμ του σετ, ωστόσο δεν κατάφερε να κάνει το μπρέικ, κάτι που κατάφερε στο επόμενο σέρβις γκέιμ του Βρετανού, αποκτώντας μεγάλο προβάδισμα νίκης. Στη συνέχεια διατήρησε το σερβίς του, έφτασε στο 5-3 και έκλεισε το ματς με νέο μπρέικ.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις