![Λέσβος : Στις φλόγες κέντρο υποδοχής στη Σκάλα Συκαμνιάς - Άγνωστοι έβαλαν φωτιά](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2020/03/φωτια.png)
Λέσβος : Στις φλόγες κέντρο υποδοχής στη Σκάλα Συκαμνιάς – Άγνωστοι έβαλαν φωτιά
Φωτιά έβαλαν άγνωστοι αργά το απόγευμα της Κυριακής 1 Μαρτίου στην κλειστή δομή προσωρινής φιλοξενίας προσφύγων και μεταναστών stage 2 στην Συκαμνιά.
Spotlight
-
Η απόπειρα δολοφονίας κατά του Τραμπ προκαλεί φόβο στην Ευρώπη
-
ΚΥΣΕΑ: Κλείδωσε η προμήθεια των F-35 και των μη επανδρωμένων ελικοπτέρων S100
-
Τα σκουπίδια που συσσωρεύονται στη Γάζα επιδεινώνουν τα δεινά του πολέμου - «Η μυρωδιά μάς σκοτώνει»
-
Natalie Portman: Πώς η Rihanna με δύο μόλις λέξεις την βοήθησε να ξεπεράσει το διαζύγιό της
Στις φλόγες έχει τυλιχτεί το Stage 2, άτυπη δομή στη Συκαμνιά, που λειτουργούσε με ευθύνη της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ μέχρι και τις 31 Ιανουαρίου όπου έκλεισε με απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου της Δυτικής Λέσβου.
Σύμφωνα με την τοπική ιστοσελίδα stonisi.gr άγνωστοι έβαλαν φωτιά, το απόγευμα της Κυριακής 1 Μαρτίου, στην κλειστή δομή προσωρινής φιλοξενίας προσφύγων και μεταναστών.
Η δομή λειτουργούσε με ευθύνη της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ μέχρι και τις 31 Ιανουαρίου όπου έκλεισε με απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου της Δυτικής Λέσβου.
Να υπενθυμίσουμε ότι η απόφαση του Τοπικού Συμβουλίου της Συκαμνιάς ήταν υπερ της παραμονής της δομής προκειμένου να λειτουργεί ως χώρος πρώτης υποδοχής των προσφύγων και μεταναστών που έβγαιναν από τις βάρκες πριν οδηγηθούν στη Μόρια.
Το Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Δυτικής Λέσβου είχε διαφορετική άποψη και με εισήγηση της παράταξης του Δημάρχου Ταξιάρχη Βέρρου αποφάσισε κατά πλειοψηφία το κλείσιμο της δομής κάτι που έγινε στις 31 Ιανουαρίου 2020.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις