![Κοροναϊός : Κατεπείγουσα προκαταρκτική εξέταση για τις καταγγελίες του δημάρχου Πύργου](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2020/03/ImgSrc-2020-03-09T121508.408.jpg)
Κοροναϊός : Κατεπείγουσα προκαταρκτική εξέταση για τις καταγγελίες του δημάρχου Πύργου
Κατεπείγουσα προκαταρκτική εξέταση διέταξε η εισαγγελία Πύργου μετά τις καταγγελίες του δημάρχου της Πόλης ότι οι πολίτες ενώ θα έπρεπε να είναι σε καραντίνα κυκλοφορούν στην αγορά και στα καφενεία.
Spotlight
-
Ηλεκτρικό ρεύμα: Κόπηκε στα δύο το ενιαίο δίκτυο στην Ευρώπη – 10 ερωτοαπαντήσεις για τις υψηλές τιμές
-
Η Μέρκελ γίνεται 70 και το… έριξε στην τέχνη
-
Πίσω ολοταχώς στην κυβέρνηση και απόσυρση της υποψηφιότητας Φουντεδάκη
-
Αποκάλυψη in: Aνακάλεσε την μήνυση ο υπάλληλος του αεροδρομίου εναντίον του Αυγενάκη και μιλά για υπερβολές των ΜΜΕ
Κατεπείγουσα προκαταρκτική εξέταση διέταξε η εισαγγελία Πύργου μετά τις καταγγελίες του δημάρχου της Πόλης ότι οι πολίτες ενώ θα έπρεπε να είναι σε καραντίνα κυκλοφορούν στην αγορά και στα καφενεία.
Μάλιστα, λόγω του κατεπείγοντος, έχει ξεκινήσει η διαδικασία κλήτευσης μαρτύρων και από τους πρώτους είναι ο κ. Αντωνακόπουλος.
Ο δήμαρχος Πύργου Τάκης Αντωνακόπουλος, μιλώντας στον ΣΚΑΙ είπε ότι σε έναν νομό όπως ο νομός Ηλείας που είναι σε κατάσταση συναγερμού οι άνθρωποι που θα έπρεπε να είναι σε καραντίνα, είτε επειδή είναι συγγενείς των εκδρομέων στους Αγίους Τόπους, είτε επειδή εργάζονταν μαζί τους, δεν τηρούν τα μέτρα ασφαλείας και κυκλοφορούν παντού.
«Κυκλοφορούν στα καφενεία, στην αγορά. Αντί να είναι σε κατ’ οίκον περιορισμό κυκλοφορούν ελεύθεροι», είπε χαρακτηριστικά ο δήμαρχος Πύργου. Όπως τονίζει ο ίδιος, συνεχίζουν σαν να μην έχει συμβεί τίποτα.
Στο ερώτημα αν είναι πολλοί είπε ότι σίγουρα είναι αρκετοί. Το μεγάλο πρόβλημα, όπως είπε, είναι το ζήτημα της προσωπικής υπευθυνότητας. «Κυκλοφορούν κανονικά ανάμεσα στους συμπολίτες τους την ώρα που ο κοροναϊός είναι εδώ».
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις