![Λάρισα : Συγκλονιστική εξομολόγηση γιατρού με κοροναϊό στο MEGA](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2020/04/κορ-2.jpg)
Λάρισα : Συγκλονιστική εξομολόγηση γιατρού με κοροναϊό στο MEGA
Από τον θάλαμο αρνητικής πίεσης, ο μέχρι πρότινος υγιέστατος 47χρονος γιατρός, Χαρίλαος Ταμπαθάνης από τον Τύρναβο, περιγράφει τη μάχη που δίνει με τον κοροναϊό
Spotlight
-
Αποκάλυψη in: Φωτογραφίες του 54χρονου τοπογράφου και του σημείου της δολοφονίας στο Ψυχικό είχε στο κινητό του ο 44χρονος
-
Ηλεκτρικό ρεύμα: Κόπηκε στα δύο το ενιαίο δίκτυο στην Ευρώπη – 10 ερωτοαπαντήσεις για τις υψηλές τιμές
-
Πίσω ολοταχώς στην κυβέρνηση και απόσυρση της υποψηφιότητας Φουντεδάκη
-
Αποκάλυψη in: Aνακάλεσε την μήνυση ο υπάλληλος του αεροδρομίου εναντίον του Αυγενάκη και μιλά για υπερβολές των ΜΜΕ
Από τον θάλαμο αρνητικής πίεσης, ο μέχρι πρότινος υγιέστατος 47χρονος γιατρός, Χαρίλαος Ταμπαθάνης από τον Τύρναβο, περιγράφει τη μάχη που δίνει με τον κοροναϊό.
«Τα συμπτώματα βγήκανε Τετάρτη απόγευμα που άρχισα να κάνω υψηλούς πυρετούς. Το βράδυ μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα έκλαιγα από τη στεναχώρια μου, δεν ήξερα πώς να το διαχειριστώ».
Οι φωτογραφίες που ο ίδιος τράβηξε μέσα στον θάλαμο του πανεπιστημιακού νοσοκομείου Λάρισας, είναι η αποτύπωση της δραματικής του έκκλησης. Πρώτη του έννοια όταν διαγνώστηκε θετικός ήταν να ειδοποιήσει τους ασθενείς τους.
Περιγράφοντας συγκινημένος την κατάστασή του ο 47χρονος γιατρός δήλωσε πως θεώρησε χρέος του να ειδοποιήσει τους ασθενείς του.
«Θεώρησα καλό να ενημερώσω τους πάντες και να κρατήσω τον λόγο που έδωσα στον Ιπποκράτη. Έδωσα το όνομά μου δημόσια για να μάθει ο κόσμος και να προφυλαχτεί. Δεν μπορούσα να το κρατούσα κρυφό».
Σύμφωνα με τον κ. Ταμπαθάνη ένα από τα πράγματα που τον βοήθησαν ώστε να βελτιωθεί ραγδαία η κατάσταση της υγείας του, είναι εκείνο που είχε χορηγηθεί και στον βουλευτή Χρήστο Κέλλα.
Ο Χαρίλαος Ταμπαθάνης συνεχίζει να νοσηλεύεται σε θάλαμο αρνητικής πίεσης με τη βοήθεια οξυγόνου.
«Υπήρχε μια ανησυχία για διασωλήνωση μέσα στο Σάββατο, είχε επιδεινωθεί ραγδαία η υγεία αλλά με τη βοήθεια του Θεού και της Παναγίας τα καταφέραμε».
Σύμφωνα με τον ίδιο, ήρωες είναι το ιατρονοσηλευτικό προσωπικό που δίνει καθημερινά τη μεγάλη μάχη.
«Είμαι κατενθουσιασμένος γιατί μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα όλοι τους κάνουν θαύματα. Οφείλουμε ένα μεγάλο χειροκρότημα σε όλους αυτούς τους ανθρώπους».
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις