![Σαφές μήνυμα Τσιόδρα σε όσους πήγαν στην επαρχία - «Δεν θα ήθελα να έχω τέτοια ευθύνη»](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2020/04/διιο.jpg)
Σαφές μήνυμα Τσιόδρα σε όσους πήγαν στην επαρχία – «Δεν θα ήθελα να έχω τέτοια ευθύνη»
Σαφές μήνυμα σε όσους έχουν καταφέρει να μεταβούν στην επαρχία, αλλά και σε όσους σκέφτονται να προσπαθήσουν, έστειλε ο εκπρόσωπος του υπουργείου Υγείας για τον κοροναϊό, Σωτήρης Τσιόδρας
Spotlight
-
Η «απάντηση» της φον ντερ Λάιεν στην απόφαση του δικαστηρίου για τα εμβόλια του κορονοϊού
-
Οι συγκλίσεις του προοδευτικού χώρου από το 1963 έως σήμερα
-
Πέθαινε το παιδί του και έπαιζε Playstation - Τα sms της τραγικής μητέρας
-
Έξαλλος ο βασιλιάς Κάρολος - Τι είπε στον φρουρό για να βοηθήσει την Καμίλα με το παλτό της
Σαφές μήνυμα σε όσους έχουν καταφέρει να μεταβούν στην επαρχία, αλλά και σε όσους σκέφτονται να προσπαθήσουν, έστειλε κατά τη διάρκεια της σημερινής ενημέρωσης ο εκπρόσωπος του υπουργείου Υγείας για τον κοροναϊό, Σωτήρης Τσιόδρας.
Ο κ. Τσιόδρας απευθύνθηκε σε όσους έφυγαν «νόμιμα ή παράνομα», με προορισμό την επαρχία, προσθέτοντας πως είναι πολύ σημαντική η τήρηση των μέτρων αυτοπροστασίας από τον ιό.
«Σχετικά με κάποιους συμπολίτες μας που όπως ακούγεται ήδη έχουν μετακινηθεί στην επαρχία πρέπει να θυμίσω ότι είναι σημαντικότατη η τήρηση των μέτρων αυτοπροστασίας, της παρακολούθησης της υγείας τους και αυτοαπομόνωσης επί του παραμικρού συμπτώματος, ακόμα και αν αυτό είναι ένας πονόλαιμος» είπε αρχικά και συμπλήρωσε.
«Επίσης θα πρέπει να προσέξουν τους μόνιμους κατοίκους που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες. Οι συγκεκριμένοι συμπολίτες μας δεν ξέρω αν κινήθηκαν «νόμιμα ή παράνομα» αλλά δεν θα ήθελα να χαλάσουμε με αφορμή τις γιορτές, τις ίδιες τις γιορτές μας» συμπλήρωσε.
«Προσωπικά δεν θα ήθελα να έχω πάνω μου τέτοια ευθύνη. Δηλαδή ότι μετέφερα τον ιό σε κάποιον ηλικιωμένο, ή επαρχιώτη ο οποίος μέχρι σήμερα δεν είχε δει τον ιό, επ’ ευκαιρία των γιορτών» κατέληξε ο κ. Τσιόδρας.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις