![Όταν το ήμερο συναντά το άγριο: Μια ιδιαίτερη μορφή τέχνης](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2020/07/taylor-1.jpg)
Όταν το ήμερο συναντά το άγριο: Μια ιδιαίτερη μορφή τέχνης
Ένα ιδιαίτερο τρόπο να δημιουργήσει τέχνη βρήκε ο καλλιτέχνης Glen Taylor, η οποίος βρίσκει κομμάτια από πορσελάνινα αντικείμενα και αντικαθιστά το χαμένο κομμάτι τους με ασυνήθιστα υλικά όπως συρματοπλέγματα, αμαυρωμένα ασημικά, παλιές σελίδες βιβλίων και πολύχρωμα νήματα
Spotlight
-
Εφτά χρόνια φυλακή στα δύο αδέρφια για τον θάνατο 52χρονου - Τον είχαν ξυλοκοπήσει επειδή τάιζε αδέσποτα ζώα
-
Οι «παρενέργειες» των εμβολίων καίνε την Ούρσουλα φον ντερ Λάιεν
-
Σοκ για την Σερένα Γουίλιαμς: Ο σύζυγός της αποκάλυψε ότι διαγνώστηκε με την νόσο του Lyme
-
Τελείωσε το παραμύθι για πρίγκιπα Χάρι και Μέγκαν Μαρκλ
Ένα ιδιαίτερο τρόπο να δημιουργήσει τέχνη βρήκε ο καλλιτέχνης Glen Taylor, η οποίος βρίσκει κομμάτια από πορσελάνινα αντικείμενα και αντικαθιστά το χαμένο κομμάτι τους με ασυνήθιστα υλικά όπως συρματοπλέγματα, αμαυρωμένα ασημικά, παλιές σελίδες βιβλίων και πολύχρωμα νήματα.
Κάθε παρέμβασή του έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τις παρθένες, λεπτές ιδιότητες της πορσελάνης με την ορατή σκουριά, τις σκληρές χορδές και τα μέταλλα συνονθύλευμα.
Ένας κατασκευαστής ντουλαπιών για μεγάλο μέρος της ζωής του, ο Taylor αρχικά εργάστηκε με κεραμική, αλλά το βρήκε περιοριστικό έως ότου άρχισε να σπάει τα κεραμικά του σε κομμάτια.
Each intervention contrasts the delicate qualities of the porcelain with the visible rust, unwieldy strings, and patchwork metals.
Δημοσιεύτηκε από Colossal στιςΔευτέρα, 6 Ιουλίου 2020
«Είχα διαβάσει την αρχαία τέχνη του Kintsugi και δεκαετίες πριν έμαθα πώς να χαλκεύω φύλλα αλουμινίου και συγκολλητικά παράθυρα. Ξαφνικά ένιωσα ότι το συναισθηματικό εκφραστικό εύρος ήταν άπειρο» γράφει.
Τώρα, ο Taylor συγκεντρώνει υλικό σε δημοπρασίες και πωλήσεις ακινήτων, επιλέγοντας κομμάτια που πυροδοτούν μια συναισθηματική ανταπόκριση ή νοσταλγία για την παιδική του ηλικία, αν και ορισμένα αντικείμενα έχουν πιο προσωπική σχέση.
«Εδώ και χρόνια, έχω πιάτα τα πιάτα της γιαγιάς μου στη σοφίτα, αναρωτιέμαι τι να κάνω μαζί τους» λέει.
Δείτε κάποιες από τις δημιουργίες του:
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2020/07/τ1.jpg)
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2020/07/τ2.jpg)
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2020/07/τ3.jpg)
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2020/07/τ4.jpg)
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2020/07/τ5.jpg)
- Καλοκαίρι στο Νότο: Βεντέτα με τις γιαγιάδες της Κρήτης άνοιξαν οι παππούδες – Μπροστάρης ο Ηλίας Μαμαλάκης
- Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο: Εκλέχθηκε το νέο προεδρείο – Οι 14 αντιπρόεδροι και οι 5 κοσμήτορες
- Ούρσουλα φον ντερ Λάιεν: Θα συνεχίζει να βρίσκεται στο τιμόνι της Κομισιόν; Οι εκτιμήσεις για την ψηφοφορία
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις