![Κοροναϊός: 800 δειγματοληπτικά τεστ στα λιμάνια Πειραιά και Ραφήνας](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2020/08/ImgSrc-6-19.jpg)
Κοροναϊός: 800 δειγματοληπτικά τεστ στα λιμάνια Πειραιά και Ραφήνας
Τα αποτελέσματα των ελέγχων αποδίδονται καθημερινά στον ΕΟΔΥ προς αξιολόγηση, στο πλαίσιο της στρατηγικής εκτίμησης της πορείας της πανδημίας.
Spotlight
-
Τα ανάπηρα ζώα μπορούν να ζήσουν μια ζωή με αξιοπρέπεια – Τα ειδικά σχεδιασμένα αμαξίδια
-
Τα Γλυπτά του Παρθενώνα, ο Στάρμερ και η Ελλάδα
-
«Δεν θα τραγουδούσα ποτέ μπροστά στη φωτογραφία ενός σφαγέα των Ελλήνων» - Η Βανδή απαντά για την αφίσα του Κεμάλ
-
Στο νοσοκομείο 17χρονος έπειτα από επίθεση εναντίον του με αιχμηρό αντικείμενο
Με τη διενέργεια περίπου 300 δειγματοληπτικών τεστ για κοροναϊό που διενεργήθηκαν το Σαββατοκύριακο σε ταξιδιώτες που επέστρεψαν από τις διακοπές τους, σε λιμενικούς και σε μέλη των πληρωμάτων των πλοίων, στα λιμάνια του Πειραιά και της Ραφήνας, συμπληρώθηκε μία εβδομάδα 800 συνολικά ελέγχων από τα κλιμάκια της Περιφέρειας Αττικής και του ΙΣΑ.
Η ανταπόκριση των ταξιδιωτών ήταν θετική στη δράση, ενώ έμφαση δόθηκε σε επιβάτες που επέστρεφαν από τουριστικούς προορισμούς, υψηλής επικινδυνότητας με ύποπτα συμπτώματα. Τα αποτελέσματα των ελέγχων αποδίδονται καθημερινά στον ΕΟΔΥ προς αξιολόγηση, στο πλαίσιο της στρατηγικής εκτίμησης της πορείας της πανδημίας.
Ο περιφερειάρχης Αττικής Γ. Πατούλης, το Σαββατοκύριακο επόπτευσε τη διαδικασία, τόσο στον Πειραιά όσο και στη Ραφήνα όπου παραβρέθηκαν επίσης ο δήμαρχος Ε. Μπουρνούς, ο αντιπεριφερειάρχης Οικονομικών Ν. Πέππας και η διευθύνουσα σύμβουλος του Λιμενικού Ταμείου Ραφήνας Δ. Γκικάκη.
«Η ευαισθητοποίηση και η θερμή ανταπόκριση του κόσμου στην πρωτοβουλία μας, μας έδωσε δύναμη και ελπίδα. Ενισχύουμε το δίχτυ προστασίας των πολιτών και της Αττικής, με στοχευμένες δράσεις, συνδράμοντας στη μάχη που δίνει η χώρα μας» ανέφερε σε δηλώσεις του ο κ. Πατούλης.
Ευχαρίστησε το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό που συμμετέχει στη δράση, τους εθελοντές του ΕΔΣΝΑ και της σχολής των εθελοντών της Ναυαγοσωστικής «Lifeguard Hellas» για τη συνδρομή τους, όπως και τις λιμενικές Αρχές του Πειραιά και της Ραφήνας για τη στήριξη τους, σημειώνοντας: «Διανύουμε μία κρίσιμη περίοδο και το φθινόπωρο αναμένεται δύσκολο. Ωστόσο, με στοχευμένες πολιτικές πρόληψης και οδηγίες του επιστημονικού προσωπικού, θα καταφέρουμε να βγούμε νικητές σ΄ αυτή την εθνική μάχη».
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις