![Ο Λεβαντόφσκι «έπιασε» τον Κρόιφ](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2020/08/lewandowski-chelsea-768x430.gif)
Ο Λεβαντόφσκι «έπιασε» τον Κρόιφ
Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι συνεχίζει να γράφει ιστορία τη φετινή σεζόν, παρά το γεγονός πως δεν κατάφερε να σκοράρει στον τελικό κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν
Spotlight
-
Παραμένει στη φυλακή ο Ηλίας Κασιδιάρης – Απορρίφθηκε το αίτημα αποφυλάκισης
-
Άγριο επεισόδιο στη Θεσσαλονίκη - Ομάδα ανδρών ξυλοφόρτωσε ζευγάρι και τους έσπασε το μαγαζί
-
Ο Τζο Μπάιντεν πιέζεται να αποσυρθεί ακόμα και μέσα στο Σαββατοκύριακο, εκτιμούν στελέχη των Δημοκρατικών
-
Η Βιέννη έγινε πεδίο μάχης συμμοριών Σύριων και Τσετσένων
Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι πανηγύρισε χθες στη Λισαβόνα το πρώτο του Champions League με τη νίκη επί της Παρί Σεν Ζερμέν και κατάφερε να φτάσει σε ένα ιστορικό ρεκόρ του Γιόχαν Κρόιφ, χωρίς μάλιστα να σκοράρει.
Ο πολωνός επιθετικός της Μπάγερν μπορεί να μην έφτασε το ιστορικό ρεκόρ των 17 γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο σε μία σεζόν στην κορυφαία διοργάνωση, όμως είναι ο κορυφαίος σκόρερ και των τριών διοργανώσεων του «τρεμπλ» των Βαυαρών (Champions League, Πρωτάθλημα, Κύπελλο), κάτι που είχε καταφέρει ο Γιόχαν Κρόιφ με τον Άγιαξ.
Ήταν η σεζόν 1971-72, όταν ο «ιπτάμενος Ολλανδός» ήταν ο πρώτος σκόρερ στην Eredivisie με 25 γκολ, στο ολλανδικό Κύπελλο με τρία γκολ και στο Κύπελλο Πρωταθλητριών με πέντε.
Ο Λεβαντόφσκι είναι πρώτος σκόρερ της Bundesliga με 34 γκολ (δεύτερος σε όλη την Ευρώπη πίσω από τον Τσίρο Ιμόμπιλε/36/Λάτσιο) και στο Κύπελλο με την Μπάγερν με έξι γκολ, ενώ στο Champions League… σταμάτησε στα 15 γκολ.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις