![Στον τρίτο γύρο με επική ανατροπή η Σάκκαρη](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2020/09/1-60.jpg)
Στον τρίτο γύρο με επική ανατροπή η Σάκκαρη
Η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε με 2-1 της Μπερνάντα Πέρα και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του US Open
Spotlight
-
Έξι νεκροί σε δωμάτιο πολυτελούς ξενοδοχείου - Η ουσία στα φλιτζάνια και το ενδεχόμενο αυτοκτονίας
-
Οι συγκλίσεις του προοδευτικού χώρου από το 1963 έως σήμερα
-
Αστροναύτης επέστρεψε από το Διάστημα, συγκλονισμένος με αυτό που «δεν έπρεπε να αντικρίσει»
-
Γιατί η Αθηνά Ωνάση δεν έρχεται ποτέ στην Ελλάδα
Από την κόλαση, στον παράδεισο η Μαρία Σάκκαρη. Η Ελληνίδα τενίστρια ξεκίνησε υποτονικά το παιχνίδι με την Μπερνάντα Πέρα και έχασε το πρώτο σετ από την Αμερικανίδα με 6-2, αλλά από τα μέσα του δεύτερου σετ και έπειτα ανέβασε την απόδοσή της και πήρε τη νίκη με 6-3, 6-2.
Η Σάκκαρη με αντεπίθεση διαρκείας ξεπέρασε το εμπόδιο της Αμερικανίδας και σφράγισε το εισιτήριό της για τη φάση των «32» της διοργάνωσης. Αυτή είναι η τρίτη φορά που η Ελληνίδα τενίστρια περνάει στον τρίτο γύρο του αμερικάνικου γκραντ σλαμ, μετά το 2017 και το 2019. Στον επόμενο γύρο η Μαρία θα αντιμετωπίσει την Ανισίμοβα, που κέρδισε στα τρία σετ την Σκοτ.
Το παιχνίδι με την Μπερνάντα Πέρα είχε διάρκεια 1 ώρα και 43 λεπτά, με τη Μαρία να δείχνει δύο διαφορετικά πρόσωπα. Μέχρι το 2-2 του δεύτερου σετ η Μαρία αντιμετώπισε πολλά προβλήματα, δείχνοντας νευρική και χάνοντας εύκολες μπάλες, αλλά στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή της, έσπασε το σερβίς της Αμερικανίδας (3-2) και έβαλε τις βάσεις για την ανατροπή και τη νίκη. Στο τρίτο σετ η Σάκκαρη έκανε δύο φορές μπρέικ και με 6-2 έφτασε στην πρόκριση.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις