![Οι συναντήσεις έκπληξη του Μητσοτάκη στην Κορσική](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2020/09/mitsotakis.jpeg)
Οι συναντήσεις έκπληξη του Μητσοτάκη στην Κορσική
Με τον Δήμαρχο της κοινότητας Cargèse François Garidacci και τις ελληνικής καταγωγής κ.κ. Marie-Louise Zanettacci και Emmanuelle Frimigacci-Peroni συναντήθηκε ο Πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης λίγο μετά την άφιξή του στην Κορσική
Spotlight
-
«Πρωταθλήτρια» Ευρώπης στην ακρίβεια η Ελλάδα - Σε ποια προϊόντα αυξήθηκαν οι τιμές [πίνακες]
-
ΣΥΡΙΖΑ: Φέρνει στη Βουλή την αποκάλυψη του in ότι το Μαξίμου ετοιμάζει αγορά νέου λογισμικού παρακολούθησης
-
Ο Τζο Μπάιντεν πιέζεται να αποσυρθεί ακόμα και μέσα στο Σαββατοκύριακο, εκτιμούν στελέχη των Δημοκρατικών
-
Συνέλαβαν εργοδότη για επίθεση με ρατσιστικό κίνητρο σε υπάλληλό του - Τον καταδίωκε με αυτοκίνητο
Με τον Δήμαρχο της κοινότητας Cargèse François Garidacci και τις ελληνικής καταγωγής κ.κ. Marie-Louise Zanettacci και Emmanuelle Frimigacci-Peroni συναντήθηκε ο Πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης λίγο μετά την άφιξή του στην Κορσική.
Ο κ. Garidacci, δήμαρχος της κοινότητας Cargèse από το 2001, πρωτοστάτησε στη διαδικασία αδελφοποίησης του Cargèse με το Οίτυλο κατά τη δεκαετία του 1990. Η κυρία Zanettacci είναι υπεύθυνη για τη συντήρηση της Ελληνόρρυθμης Καθολικής Εκκλησίας του Αγίου Σπυρίδωνα καθώς και για την περιήγηση επισκεπτών στους χώρους αυτής. Η κυρία Frimigacci-Peroni είναι Αντιδήμαρχος της κοινότητας του Cargèse από το 2014.
Κατά τη διάρκεια της συνάντησής τους ενημέρωσαν τον Πρωθυπουργό για τη σύγχρονη ελληνική κληρονομιά στην Κορσική ενώ διερευνήθηκαν τρόποι ενδυνάμωσης των δεσμών ανάμεσα στην κοινότητα Cargèse και την Ελλάδα.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις