Καλαμάτα : Επεισόδια μετά την κηδεία του 18χρονου – Πετροπόλεμος στους δρόμους της Μεσσήνης
Επεισόδια στον κόμβο της Μεσσήνης μεταξύ Ρομά που επέστρεφαν από την κηδεία του 18χρονου και ανδρών των ΜΑΤ.
Spotlight
-
Έδεσαν σκύλο και τον πέταξαν στη θάλασσα - Τον βρήκε πνιγμένο ψαροτουφεκάς
-
Ένα μπαρ, άφθονο αλκοόλ και ένα ενοικιαζόμενο σκάφος - Η πραγματική ιστορία της ανατίναξης του Nord Stream
-
Το πολύχρωμο σέλας τυλίγει τη Γη σε εξωπραγματικό βίντεο από τον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό
-
Ο Αλέκος Συσσοβίτης απολαμβάνει τις καλοκαιρινές του διακοπές στη Μύκονο – Το εντυπωσιακό κορμί του
Επεισόδια σημειώθηκαν το μεσημέρι της Τετάρτης στον κόμβο της Μεσσήνης μεταξύ Ρομά που επέστρεφαν από την κηδεία του 18χρονου και ανδρών των ΜΑΤ.
Οι αστυνομικοί δέχτηκαν επίθεση με πέτρες και καπνογόνα, και απάντησαν με δακρυγόνα προκειμένου να διαλύσουν το πλήθος που στρεφόταν εναντίον τους.
Στην ευρύτερη περιοχή το κλίμα είναι τεταμένο καθώς οι συγγενείς γείτονες και φίλοι του νεαρού ζητούν εκδίκηση με… αίμα καθώς το συμβάν να εξελίσσεται πλέον για τους ίδιους σε «βεντέτα»: «Θα το πληρώσουν με το ίδιο νόμισμα. Τι έφταιγε το παιδί;», διερωτώνται φτάνοντας μάλιστα στο σημείο να προκαλέσουν επεισόδια σε πολλά και διαφορετικά σημεία.
O 18χρονος έπεσε νεκρός από μια καραμπίνα στο δήμο Μεσσήνης. Μετά τους πυροβολισμούς που δέχθηκε ο 18χρονος διακομίστηκε στο νοσοκομείο της Καλαμάτας, όπου έπειτα από λίγο υπέκυψε στα τραύματά του.
Ο 64χρονος δράστης που συνελήφθη φέρεται να ισχυρίστηκε πως είδε τον 18χρονο να εισέρχεται στο σπίτι του κι επιχείρησε να κλέψει κι επειδή φοβήθηκε για την ζωή του τον πυροβόλησε για εκφοβισμό, όμως τα σκάγια τον πέτυχαν και τον έριξαν αιμόφυρτο στο έδαφος.
«Τον είδα στην αυλή μου και πήρα την καραμπίνα και έριξα. Δεν ήθελα να προκαλέσω κακό». Αυτά φέρεται να υποστήριξε στους αστυνομικούς ο άνδρας ο οποίος χθες είδε έναν νεαρό Ρομα να μπαίνει στην αυλή του σπιτιού του σε χωριό του Δήμου Μεσσήνης για να ληστέψει και τον πυροβόλησε.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις