![Θριαμβευτής ο Προμηθέας στην Τουρκία (93-84)](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2020/10/προμηθεας-1-768x392.jpg)
Θριαμβευτής ο Προμηθέας στην Τουρκία (93-84)
Ο Προμηθέας νίκησε εκτός έδρας με 93-84 την Μπούρσασπορ για την 3η αγωνιστική του Eurocup.
Spotlight
-
Έγινε πιο δημοφιλής ο Ντόναλντ Τραμπ μετά την απόπειρα δολοφονίας;
-
Αποκαλύφθηκε το πρόσωπο του «σκληρότερου ανθρώπου» της ιστορίας – Ποιος είναι
-
«Κύμα» κορονοϊού και εκδρομέων πάνε... διακοπές μαζί - Υποχώρηση κρουσμάτων στην Αττική, άνοδος στην επαρχία
-
Κατακραυγή για τουρκικό σχέδιο θανάτωσης αδέσποτων σκύλων
Ο Προμηθέας πήρε την πρώτη του νίκη στο φετινό Eurocup καθώς νίκησε εκτός έδρας την Μπούρσασπορ με 93-84 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.
Η ομάδα του Μάκη Γιατρά δεν μπήκε καλά στην αναμέτρηση καθώς έμεινε πίσω με 7 πόντους (10-3) και στη συνέχεια με 12 (25-13). Το υπόλοιπο δεκάλεπτο όμως ανήκε στους Πατρινούς που με ένα εντυπωσιακό 13-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με έναν πόντο (25-26).
Η δεύτερη περίοδος ήταν πολύ αμφίρροπη καθώς μετά από τέσσερα λεπτά οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (36-36). Στη συνέχεια ο Προμηθέας άρχισε να ελέγχει το παιχνίδι του και μπήκε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 3 πόντους (43-46).
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με εντυπωσιακή άμυνα και είχαν ένα επιμέρους 14-4 αυξάνοντας τη διαφορά στους 13 (47-60). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν αρκετές φορές να μειώσουν στο σκορ αλλά στη λήξη του δεκαλέπτου η ομάδα της Πάτρας ήταν μπροστά με 9 πόντους (59-68).
Η τουρκική ομάδα μπήκε πολύ καλά στο τέταρτο δεκάλεπτο και μείωσε τη διαφορά στους 3 με τρίποντο του Νιούμαν (72-75). Ο Προμηθέας απάντησε με δικό του καλάθι, κράτησε το προβάδισμά του και τελικά πήρε τη νίκη με 84-93.
Πρώτος σκόρερ για τους Πατρινούς ήταν ο Μίλερ που σημείωσε 29 πόντους αλλά πολύ καλός ήταν και ο Γιαννόπουλος που πέτυχε 17.
Τα δεκάλεπτα: 25-26, 43-46, 59-68, 84-93
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις