20/10/1976: Η μέρα που ο Μαραντόνα «συστήθηκε» στο ποδόσφαιρο
Ο Ντιέγκο Μαραντόνα σαν σήμερα πριν από σαράντα τέσσερα χρόνια έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα της Αρχεντίνος Τζούνιορς. Τα υπόλοιπα είναι ιστορία
Spotlight
-
Ούσα Βανς - Η Ινδοαμερικανίδα δικηγόρος έσπασε το καλούπι των «γυναικών περί τον Τραμπ»
-
Εκατοντάδες ρατσιστικές ονομασίες φυτών αλλάζουν έπειτα από ιστορική ψηφοφορία
-
Δημοσιογράφος θα αποζημιώσει με 5.000 ευρώ την Μελόνι επειδή την είπε «κοντή»
-
Νέο έκτακτο δελτίο: Καύσωνας διαρκείας μέχρι τη Δευτέρα
Σαράντα τέσσερα χρόνια συμπληρώνονται από την πρώτη… γνωριμία του Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα με το ποδόσφαιρο. Μία ημέρα σαν σήμερα, στις 20 Οκτωβρίου 1976, ο διάσημος Αργεντινός «συστήθηκε» στο ποδόσφαιρο.
Μόλις δέκα ημέρες πριν από τα 16α γενέθλιά του, ο «Pibe de Oro», έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Αρχεντίνος Τζούνιορς, στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Ταγιέρες. Αγωνίστηκε με την φανέλα Νο 16 και εντυπωσίασε με το σπουδαίο ταλέντο του. Προπονητής του, ήταν ο Χουάν Κάρλος Μόντες.
Αυτός ο αγώνας, που ολοκληρώθηκε με νίκη (0-1) της Ταγιέρες, ήταν ο πρώτος από τους 688 επίσημους στην διάρκεια της καριέρας του Μαραντόνα, σε συλλογικό και επίπεδο εθνικών ομάδων.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις