![Ο σεφ Χριστόφορος Πέσκιας στο «Πάμε Δανάη!» για το λουκέτο στην εστίαση: Πάνω από όλα η υγεία](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2020/11/peskias.jpgr_.jpg)
Ο σεφ Χριστόφορος Πέσκιας στο «Πάμε Δανάη!» για το λουκέτο στην εστίαση: Πάνω από όλα η υγεία
Στην εκπομπή «Πάμε Δανάη!» μίλησε ο σεφ Χριστόφορος Πέσκιας, αναφορικά με την εξαιρετικά δύσκολη κατάσταση που έχει δημιουργηθεί στην εστίαση, μετά και το νέο lockdown
Spotlight
-
Κέρδισε... βραβείο για τον πιο ανόητο θάνατο - Δικηγόρος έπεσε από ουρανοξύστη για να αποδείξει ότι έχει δίκιο
-
Πορτοκαλί συναγερμός για φωτιές σε μεγάλο μέρος της χώρας – Ο χάρτης της Πολιτικής Προστασίας
-
Πρώτη φορά κατηγορούμενοι κυκλώματος εκβιαστών συνδέονται με οπαδική βία λέει η Δημογλίδου
-
Συναγερμός στη Γάζα: Ανιχνεύτηκε πολιομυελίτιδα στα λύματα - Σε κίνδυνο χιλιάδες άνθρωποι
Στην εκπομπή «Πάμε Δανάη!» μίλησε ο σεφ Χριστόφορος Πέσκιας, αναφορικά με την εξαιρετικά δύσκολη κατάσταση που έχει δημιουργηθεί στην εστίαση, μετά και το νέο lockdown.
«Στην εστίαση απασχολούνται πιθανολογώ εκατοντάδες χιλιάδες κόσμου. Πέρα από αυτούς που εργάζονται σε εστιατόρια, ξενοδοχεία, καφετέριες είναι και οι γεωργοί, οι παραγωγοί. Είναι το 30% του ΑΕΠ. Πολλά εστιατόρια έχουν κλείσει, και πολλά ενδεχομένως να μην μπορέσουν να ξανανοίξουν», είπε ο κ. Πέσκιας.
Αναφορικά με την κατάσταση στις δικές του επιχειρήσεις, ο ίδιος είπε ότι «Οι εργαζόμενοι μπαίνουν σε ένα πρόγραμμα όπου θα παίρνουν μια αποζημίωση, ό,τι έγινε και την περασμένη άνοιξη δηλαδή. Τα ενοίκια εξακολουθούν, όμως, να είναι μεγάλα».
«Πάνω από όλα είναι η υγεία. Αυτό που γίνεται τώρα γίνεται σε όλη την Ευρώπη. Χρειάζονται περισσότερα μέτρα στήριξης και να είναι ανάλογα της κατάστασης», κατέληξε ο κ. Πέσκιας.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις