![Κοροναϊός - Πνευμονολόγος του «Σωτηρία»: Πλέον διασωληνώνονται 40άρηδες](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2020/11/sotiria.jpg)
Κοροναϊός – Πνευμονολόγος του «Σωτηρία»: Πλέον διασωληνώνονται 40άρηδες
Διασωληνώνονται όλο και πιο νέοι χωρίς υποκείμενα νοσήματα.
Spotlight
-
«Δουλεύουμε στους 65 βαθμούς Κελσίου» – Αυτό είναι το πιο δύσκολο επάγγελμα του καλοκαιριού
-
Οργή συγγενών αγνοουμένων στην Κύπρο κατά του Φειδία Παναγιώτου - Τον κατηγορούν για χλευασμό
-
Μαγικά... κλικ στη φύση: Οι 11 φωτογραφίες που κέρδισαν στο BigPicture Natural World
-
Πήρε προθεσμία το ζευγάρι για τον θάνατο του 64χρονου στον Άγιο Πέτρο Κυνουρίας
Η κυρία Σοφία Πουρίκη, Πνευμονολόγος, Εντατικολόγος στο Σωτηρία μίλησε για την καθημερινή μάχη ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού με τον κοροναϊό, στην εκπομπή LIVE NEWS και τον Νίκο Ευαγγελάτο.
Η κυρία Πουρίκη έκανε λόγο για μια πολύ πιεστική κατάσταση. Όπως ανέφερε: «Υπάρχουν πολλοί διασωληνωμένοι ασθενείς με Covid. Οι διασωληνώσεις είναι πάρα πολλές κάθε μέρα πλέον. Αν αυτό συνεχιστεί για πάνω από μία βδομάδα, θα ξεπεράσουμε τα όριά μας».
«Δεν έχουμε κενό κρεβάτι. Αποσωληνώσαμε προχθές έναν ασθενή και πήραμε έναν διασωληνωμένο. Οι ηλικίες κυμαίνονται. Οι ηλικίες που πλέον διασωληνόνονται δεν είναι αυτές που βλέπαμε στην αρχή 70, 75, 80 χρονών. Πλέον βλέπουμε 42 ετών, 45, 47, 50, 54.
Υπάρχουν περιπτώσεις διασωληνώσεων χωρίς υποκείμενα νοσήματα όπως είχαμε ως τώρα συνηθίσει. Το δεύτερο κύμα έχει εισχωρήσει μέσα στην κοινωνία. Ίσως επειδή το καλοκαίρι είχαμε πει ότι τα πήγαμε καλά. Δεν προσέχαμε όσο έπρεπε, ως αποτέλεσμα ο ιός έχει εισχωρήσει βαθιά στην κοινωνία. Έχουμε πολλές ηλικίες, πολλοί έρχονται στα νοσοκομεία και επομένως αυξάνεται και ο αριθμός των διασωληνώσεων», ανέφερε.
«Η δουλειά μας είναι πάντα σε ένταση», τόνισε.
«Λόγω της βαρύτατης καταστάσεως και του όγκου που όλο και μεγαλώνει, η ένταση ανεβαίνει. Υπάρχουν μέρες που στις εφημερίες μας δεν κοιμόμαστε καθόλου. Το να ξυπνήσουμε έναν ασθενή και να τον αποσωληνώσουμε είναι για μας το μεγαλύτερο δώρο. Είναι ότι τα καταφέραμε, πάμε καλά. Αντίθετα όταν δεν τα καταφέρνουμε, είναι μεγάλη απογοήτευση.
Όσο δυνάμεθα θα συνεχίζουμε. Υπερβάλλουμε εαυτόν. Με πείσμα προσπαθούμε να αναιρέσουμε αυτό που βλέπουμε μπροστά μας».
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις