Παρασκευή 05 Ιουλίου 2024
Εύκολη νίκη της Ρεάλ (79-63)

Εντυπωσιακή η Ρεάλ Μαδρίτης, νίκησε εύκολα την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου και πέτυχε την 5η νίκη της στη φετινή Euroleague.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Ρεάλ Μαδρίτης το παιχνίδι με την Μακάμπι Τελ Αβίβ. Οι Ισπανοί χωρίς να αντιμετωπίσουν το παραμικρό πρόβλημα επικράτησαν με 79-63 της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου και πέτυχαν την τέταρτη σερί και πέμπτη συνολικά νίκη τους στην Euroleague.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητής ο Ντεκ, που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησε ο Ράντολφ, που είχε 15 πόντους. Διψήφιοι επίσης οι Γιουλ και Ταβάρες, που είχαν από 10 πόντους. «Αγγιξε» το νταμπλ-νταμπλ ο Καμπάτσο, με 9 πόντους και 12 ασίστ.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γουίλμπεκιν με 18 πόντους.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 16-8, δείχνοντας από νωρίς τις… άγριες διαθέσεις τους. Η Ρεάλ συνέχισε με το πόδι καρφωμένο στο γκάζι και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +11 (29-18).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Λάσο να κυριαρχούν σε άμυνα και επίθεση και να εκμεταλλεύονται τα λάθη των Ισραηλινών. Η Ρεάλ συντήρησε τη διψήφια διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο στο +13 (45-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μακάμπι άρχισε να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, με τον Γουίλμπεκιν να παίρνει… μπροστά και τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να βλέπει την ομάδα του να ρίχνει τη διαφορά στους 7 (50-43).

Μετά το αρχικό… σοκ η Ρεάλ όμως κυριάρχησε και πάλι, με τον Ταβάρες να «σκεπάζει» τα καλάθια και τους Μαδριλένους να ανεβάζουν ξανά τη διαφορά στους 13 (60-47), ενώ έκλεισαν την περίοδο στο +12 (62-50).

Οι γηπεδούχοι ήλεγχαν το παιχνίδι και μάλιστα όσο περνούσε η ώρα ανέβαζαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Στο 36’ έφτασαν ακόμα και στο +19 (75-56), με το τελικό 79-63 να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα και την ανωτερότητα της Ρεάλ Μαδρίτης.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 45-32,62-50, 62-50, 79-63

Σέκουλιτς: «Η Ελλάδα έχει φοβερή ομάδα»

Την Ελλάδα ως φαβορί έχρισε ο Ομοσπονδιακός τεχνικός της Σλοβενίας, Αλεξάντερ Σέκουλιτς.