![Γαργαλιάνος : Ενθαρρυντικά τα εμβόλια, προσοχή μέχρι να αποκτήσουμε ανοσία της αγέλης](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2020/12/embolio-2-1024x683.jpeg)
Γαργαλιάνος : Ενθαρρυντικά τα εμβόλια, προσοχή μέχρι να αποκτήσουμε ανοσία της αγέλης
Προσοχή μέχρι να εμβολιαστεί το 70% της Ελλάδας, όποτε και θα πετύχουμε την πολυπόθητη ανοσία της αγέλης, συνέστησε ο πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρείας Λοιμώξεων και μέλος της Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων, Παναγιώτης Γαργαλιάνος – Κακολύρης, κατά τη διάρκεια της σημερινής -τελευταίας για το 2020- ενημέρωσης για τον κοροναϊό
Spotlight
-
Καταγγελία για τη φωτιά στην Αττική: Άφησαν πυροσβέστες για 2 μέρες χωρίς πόσιμο νερό και φαγητό
-
Ξεσπά η Σίσσυ Τουμάση για τη φωτιά στην Αττική - «Ζούμε από τύχη»
-
Δηλητηριώδες έντομο-γίγας που πετάει και… κολυμπάει εντοπίστηκε στο μπαλκόνι πολίτη στη Λάρισα
-
Συγκλονιστικές ιστορίες πυρόπληκτων που είδαν τις περιουσίες τους να γίνονται στάχτη
Προσοχή μέχρι να εμβολιαστεί το 70% της Ελλάδας, όποτε και θα πετύχουμε την πολυπόθητη ανοσία της αγέλης, συνέστησε ο πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρείας Λοιμώξεων και μέλος της Επιτροπής Εμπειρογνωμόνων, Παναγιώτης Γαργαλιάνος – Κακολύρης, κατά τη διάρκεια της σημερινής -τελευταίας για το 2020- ενημέρωσης για τον κοροναϊό.
Παίρνοντας τον λόγο από τον υπουργό Υγείας, Βασίλη Κικίλιας, ο Πρόεδρος της επιτροπής Λοιμώξεων κ. Γαργαλιάνος είπε ότι από τη μια έχουμε εμβόλια και αυτό είναι ενθαρρυντικό μήνυμα αλλά μέχρι να πετύχουμε τον στόχο της συλλογικής ανοσίας του 70% θα πρέπει να έχουμε το νου μας και να κινούμαστε με σύνεση και τηρώντας τα μέτρα.
Ο ιός δεν συγχωρεί και κινείται ταχύτατα και διασπείρεται γρήγορα, είπε χαρακτηριστικά.
Ωστόσο, έστειλε και ένα μήνυμα αισιοδοξίας υπογραμμίζοντας πως πλέον είναι ορατό το ξέφωτο και πως η κατάσταση θα είναι καλύτερη το νέο έτος.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις