Τετάρτη 09 Οκτωβρίου 2024
Ρόμα – Ουντινέζε 3-0 : Πάρτι και 3η θέση για τη Ρόμα!

Οι «Τζιαλορόσι» τελείωσαν με συνοπτικές διαδικασίες την Ουντινέζε (3-0), σκαρφαλώνοντας στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Serie A.

Η Ρόμα ξετύλιξε το χθεσινοβραδινό… δώρο της Νάπολι, ανεβαίνοντας στην 3η θέση της Serie A!

Οι «Τζιαλορόσι» έκαναν πάρτι κόντρα στην Ουντινέζε, επικρατώντας εύκολα με 3-0. Ετσι, η ομάδα της Ρώμης έφτασε στους 43 πόντους και βρίσκεται στο +1 από την Γιουβέντους και στο -6 από την κορυφή και τη Μίλαν.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο ματς αποφασισμένοι, ανοίγοντας το σκορ με το… καλημέρα. Ο Μαντσίνι έβγαλε τη σέντρα και ο Βερετούτ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 12΄ ο Πελεγκρίνι έπιασε δυνατό σουτ, υποχρεώνοντας τον γκολκίπερ τον Μούσο, σε εξαιρετική επέμβαση.  Στο 24ο λεπτό ο Μούσο ανέτρεψε τον Μχιταριάν, ο ρέφερι Τζιακομέλι έδειξε την άσπρη βούλα και ο Βερετούτ έκανε το 2-0, με το 9ο εφετινό του γκολ στη Serie A.

Για πρώτη φορά στο ματς, η Ουντινέζε απείλησε στο 47′ με τον Ντε Πάουλ να πιάνει μακρινό σουτ και την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 78΄, ο Πέδρο πέρασε στο ματς και στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 3-0 για τη Ρόμα.

ΡΟΜΑ: Λόπεθ, Κριστάντε, Μαντσίνι, Ιμπάνιεθ, Κάρσντορπ, Βιγιάρ, Βερετούτ (78′ Πέδρο), Σπινατσόλα (87′ Πέρες), Μχιταριάν, Πελεγκρίνι (87′ Ντιαβαρά), Μαγιοράλ (69′ Τζέκο)

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Μούσο, Μπονιφάτζι, Νούιτινγκ, Σαμίρ, Στρίγκερ Λάρσεν (62′ Μολίνα), Ντε Πάουλ, Γουάλας (85′ Νεστορόφσκι), Αρσλάν (74′ Μακένγκο), Ζέγκελαρ (74′ Οουβετζάν), Ντεουλοφέου, Γιορέντε (62′ Οκάκα)

Η ακρίβεια τσακίζει τα νοικοκυριά αλλά γεμίζει τα δημόσια ταμεία - Η πρωτοκαθεδρία των έμμεσων φόρων

Και το 2025, όπως και το 2024, τα έσοδα από τον ΦΠΑ θα υπερβούν τα έσοδα από τον φόρο εισοδήματος με βάση το προσχέδιο για τον προϋπολογισμό. Οι έμμεσοι φόροι θα εξακολουθήσουν να βαρύνουν περισσότερο τους πολίτες.