![Αλέξανδρος Αντετοκούνμπο : Ο μικρός αδερφός του Γιάννη ζητά και αυτός την ελληνική ιθαγένεια](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2021/03/1-41.jpg)
Αλέξανδρος Αντετοκούνμπο : Ο μικρός αδερφός του Γιάννη ζητά και αυτός την ελληνική ιθαγένεια
O 19χρονος καλαθοσφαιριστής της UCAM Murcia και μικρότερος αδελφός των Γιάννη, Θανάση και Κώστα Αντετοκούνμπο, προσήλθε στο δημαρχείο Ζωγράφου συνοδευόμενος από τον μάνατζέρ του, Γιώργο Πάνου, προκειμένου να συμπληρώσει την αίτηση πολιτογράφησης
Spotlight
-
«Καμίνι» η χώρα για δωδέκατη μέρα - «Ακραία» θερμική καταπόνηση σε δύο περιοχές
-
Έλεγχος στα περιουσιακά στοιχεία του Απόστολου Λύτρα - Τι ψάχνουν οι Αρχές
-
«Ελλάδα, μη δοκιμάζεις την υπομονή μας» - Η… Βανδή μια από τις 3 «ελληνικές προκλήσεις» σε τουρκική εφημερίδα
-
Παράνομη η ισραηλινή κατοχή παλαιστινιακών εδαφών, αποφάνθηκε το Διεθνές Δικαστήριο - «Να τερματιστεί»
Ακολουθώντας τον δρόμου που χάραξε ο All star του ΝΒΑ, ο μικρότερος αδελφός του Γιάννη Αντετοκούνμπο, Αλέξανδρος, υπέβαλε το πρωί της Τρίτης αίτημα στον δήμο Ζωγράφου για την απόκτηση της ελληνικής ιθαγένειας.
O 19χρονος καλαθοσφαιριστής της UCAM Murcia και μικρότερος αδελφός των Γιάννη, Θανάση και Κώστα Αντετοκούνμπο, προσήλθε στο δημαρχείο Ζωγράφου συνοδευόμενος από τον μάνατζέρ του, Γιώργο Πάνου, προκειμένου να συμπληρώσει την αίτηση πολιτογράφησης.
Το αίτημα πολιτογράφησης κατατέθηκε με μάρτυρες τον μάνατζέρ του και τον πρόεδρο του Ν.Π.Δ.Δ. Πολιτισμού και Αθλητισμού του δήμου Ζωγράφου, Γιώργο Γιαννακόπουλο, παρουσία του δημάρχου Ζωγράφου, Βασίλη Θώδα.
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2021/03/1-42-600x450.jpg)
Εκεί όπου ξεκίνησαν την πορεία τους
Ο κ. Θώδας, στη συζήτηση που είχε με τον Αλέξανδρο Αντετοκούνμπο, εξέφρασε τη χαρά του που το αίτημα πολιτογράφησης κατατίθεται στον δήμο Ζωγράφου, απ’ όπου εξάλλου ξεκίνησαν την πορεία τους οι αδελφοί Αντετοκούνμπο και συνεχάρη τον Αλέξανδρο για την αθλητική του πορεία που ακολουθεί τα βήματα της επιτυχημένης παρουσίας της οικογένειας στον αθλητισμό.
Με την ευκαιρία αυτή, ευχαρίστησε για ακόμη μία φορά συνολικά την οικογένεια Αντετοκούνμπο για την αγάπη και τη σχέση που διατηρούν με τον δήμο Ζωγράφου και τόνισε ότι ο δήμος και οι δημότες είναι υπερήφανοι για τη σχέση αυτή.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις