Τρίτη 08 Οκτωβρίου 2024
Πήρε το… ντέρμπι των ουραγών ο Ερυθρός Αστέρας (92-81)

Πραγματοποιώντας ένα φοβερό δεύτερο ημίχρονο, ο Ερυθρός Αστέρας πήρε το… ντέρμπι των δύο τελευταίων ομάδων της βαθμολογίας και επικράτησε με 92-81 της Χίμκι στο Βελιγράδι.

Νίκη… γοήτρου για τον Ερυθρό Αστέρα, με τους ερυθρόλευκους να πραγματοποιούν ένα φοβερό δεύτερο ημίχρονο και να επικρατούν με 92-81 της Χίμκι… Παρότι οι Ρώσοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 10 πόντους, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο σοβαροί στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν σε μία πολύ δίκαιη νίκη, έχοντας MVP τον Λόιντ που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 22 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Η Χίμκι ξεκίνησε καλύτερα, με τον Τζόρνταν Μίκι να σημειώνει τους έξι από τους οκτώ πρώτους πόντους της. Ο Ερυθρός δεν μπήκε καθόλου καλά και βρέθηκε να χάνει στην πρώτη περίοδο με σκορ 8-15, ξεκινώντας από την αρχή στα δύσκολα…

Οι Σέρβοι βελτιώθηκαν αρκετά στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Χίμκι πάντως να κρατάει το προβάδισμα και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της στο 34-38.

Η ιστορία του δευτέρου ημιχρόνου ωστόσο, ήταν εντελώς διαφορετική… Με τον Ερυθρό Αστέρα να πατάει γκάζι και να γυρνάει από νωρίς το παιχνίδι. Ο Τζόρνταν Λόιντ ανέλαβε και οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά και έκλεισαν την 3η περίοδο με επιμέρους σκορ 28-22.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Χίμκι έμεινε από δυνάμεις, με τους Σέρβους να μη σταματάνε την πίεση και να ολοκληρώνουν το ματς παίρνοντας τη νίκη με σκορ 30-21, παραμένοντας στην 17η θέση(7-21)…

Τα δεκάλεπτα: 8-15, 34-38, 62-60, 92-81.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Χολ 2, Γουόλντεν 15 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ασίστ), Λόιντ 22 (5/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ουσκόκοβιτς 4, Νταβίντοβατς 16 (2/2 δίποντα, 4/4 τρίποντα), Λάζιτς 8 (2), Ριθ 6, Ντόμπριτς 12 (2), Σιμόνοβιτς 1, Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα, Κούζμις, Νόκο 6.

ΧΙΜΚΙ (Μάλτσεφ): ΜακΚόλουμ 29 (6/9 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Καράσεφ 8 (2), Ζάιτσεφ 6, Βιάλτσεφ, Μόνια 2 (1/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 λάθη), Σαράποφ 2, Πονκρασόφ 3, Βορόνοφ, Βάλιεφ, Μίκι 27 (13/20 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ).