Τρίτη 08 Οκτωβρίου 2024
Εύκολα η Ντόρτμουντ (2-0)

Η Ντόρτμουντ επικράτησε με 2-0 της Χέρτα και μείωσε στον πόντο τη διαφορά από την τέταρτη Άιντραχτ που έχει όμως κι ένα ματς λιγότερο.

Επιστροφή στις νίκες για την Ντόρτμουντ που επικράτησε με 2-0 της Χέρτα και πλησίασε στον ένα βαθμό την τέταρτη Άιντραχτ Φρανκφούρτης αλλά με ματς περισσότερο.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλο το ματς και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 54′ με τρομερό σουτ του Μπραντ. Στο 80′ ο Νταριντά αποβλήθηκε για τη Χέρτα και τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο εύκολα για τους Βεστφαλούς.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε μάλιστα και το κερασάκι στην τούρτα με τον Μουκοκό να κάνει το 2-0 με ωραία προσπάθεια και διαγώνιο σουτ.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Χιτς, Σουλτς, Χούμελς (58’ Ζαγκαντού), Μόρεϊ (71’ Μενιέ), Τσαν, Νταούντ, Μπέλινγκχαμ, Μπραντ, Αζάρ (71’ Ρέινα), Ρόις (84’ Μουκοκό), Χάαλαντ

ΧΕΡΤΑ: Γιαρστάιν, Σταρκ, Πλάτεχναρντ (59’ Λουκεμπάκιο), Κλίντερ, Μίτελστεντ, Τσεεφούικ (69’ Λέκι), Ντάρνταϊ, Ντάριντα, Τουσάρ, Πιόντεκ (81’ Αλντερέτε), Κόρδοβα (68’ Ντιλροσούν).