Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου 2024
Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-2 : Κόκκινος θρίαμβος και στο βόλεϊ

Ο Ολυμπιακός έκανε την ολική ανατροπή και παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ, επικράτησε στο τάι μπρέικ του ΠΑΟΚ με 17-15 και κλείδωσε ουσιαστικά το πρωτάθλημα της Volley League.

Ο Ολυμπιακός πραγματοποιώντας ακόμη μια σπουδαία εμφάνιση τη φετινή σεζόν, νίκησε με 3-2 σετ τον ΠΑΟΚ στο «Μελίνα Μερκούρη» και μάλιστα με ανατροπή και βρίσκεται αγκαλιά με τον τίτλο στη Volley League.

Οι ερυθρόλευκοι παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 2-1 σετ από τον Δικέφαλο του βορρά για την εξ αναβολής 13η αγωνιστική, έδειξαν χαρακτήρα, αντέδρασαν και γύρισαν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, και πήραν μια τεράστια νίκη που του δίνει τα «κλειδιά» του τίτλου.

Σε ένα ματς που διήρκησε περισσότερο από 2,5 ώρες και είχε τρομερές διακυμάνσεις ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που απέδειξε ότι είναι η κορυφαία ομάδα στην Ελλάδα και αύξησε ακόμη περισσότερο τη διαφορά του από τον δεύτερο Φοινικα Σύρου.

Πλέον η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη είναι στο +11 με μια αγωνιστική να απομένει πριν το μίνι πρωτάθλημα και όλα δείχνουν ότι πολύ δύσκολα θα χάσουν το φετινό πρωτάθλημα.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι ομάδες του 1-4 θα παίξουν μεταξύ τους μίνι πρωτάθλημα δύο γύρων (6 συνολικά αγωνιστικές) και η πρώτη ομάδα της βαθμολογίας θα στεφθεί πρωταθλήτρια. Επίσης οι ομάδες από την κανονική περίοδο θα μεταφέρουν στο μίνι πρωτάθλημα τη βαθμολογία τους.

Ο ΠΑΟΚ στο τάι μπρέικ προηγήθηκε 9-11 με μπλοκ του Τακουρίδη στον Φρομ, αλλά ο Έγκλεσκαλνς με επίθεση και μπλοκ ισοφάρισε σε 11-11.

Ο Κουμεντάκης έκανε το 11-12, ο Λετονός ισοφάρισε εκ νέου σε 12-12, ο Βαν Ντε Ντρίς έκανε το 12-13, αλλά στη συνεχεια έχασε σερβίς με Εβάντρο(13-13) και Άγκανιτς (14-14) για να πάρει ο Ολυμπιακός το προβάδισμα με το μπλοκ του αγώνα από τον Ανδρεάδη στον Κουμεντάκη (15-14). Ο Βαν Ντε Ντρις έκανε το 15-15, ο Έγκλεσκαλνς το 16-15 και ο Μιγαήλοβιτς το 17-15.

Τα σετ: 25-16, 21-25, 20-25, 25-21, 17-15