Δευτέρα 01 Ιουλίου 2024
Μπακς – Σέλτικς 121-119 με μέτρια εμφάνιση του Αντετοκούνμπο

Σε ένα απίθανο ματς στο Μιλγουόκι, οι Σέλτικς επέστρεψαν από το -25, οι Μπακς όμως πήραν τη 13η νίκη τους σε 14 αγώνες, επικρατώντας με 121-119, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κινείται σε ρηχά νερά.

Σε μια βραδιά που ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν μπόρεσε να κάνει το παιχνίδι του, απέναντι στη σκληρή άμυνα των αντιπάλων, οι Μπακς νίκησαν 121-119 τους Σέλτικς, κάνοντας τα εύκολα δύσκολα. Η ομάδα του Μιλγουόκι προηγήθηκε και με +25, αλλά η ομάδα της Βοστώνης δεν τα παράτησε και έχασε τη νίκη για ένα σουτ σε μια απίθανη αναυροπή.

Ο Αντετοκούνμπο έπαιξε 33 λεπτά, σκόραρε 13 πόντους από 3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 4/7 βολές, γέμισε τη στατιστική του με 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα μπλοκ, είχε όμως πέντε λάθη. Μίντλετον (27 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λόπεζ (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), ΝτιΒιντσέντζο (17 πόντοι, 5/6 τρίποντα) και Πόρτις (21 πόντοι από 3/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 3/3 βολές σε 16:39) ήταν οι κορυφαίοι των Μπακς. Από τους Μπόστον Σέλτικς, ξεχώρισαν οι Τζέιλεν Μπράουν (24 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Κέμπα Γουόκερ (23 πόντοι, 5/9 τρίποντα, 6 ασίστ).

Όσον αφορά το ματς, οι Μπακς προηγήθηκαν 25-18, παίρνοντας βοήθειες από τον πάγκο, με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να καρφώνει, μετά από ασίστ του Γιάννη, για το 35-30. Οι γηπεδούχοι, ναι μεν είχαν καλά ποσοστά ευστοχίας, αλλά αντιμετώπιζαν πρόβλημα με το μαρκάρισμα του Τζέιλεν Μπράουν, ο οποίος, σε 12 λεπτά, είχε 14 πόντους.

Στο δεύτερο 12λεπτο, οι Μπακς κράτησαν το προβάδισμα, με τον Πόρτις να προσφέρει σε άμυνα και επίθεση, και η διαφορά έφτασε στο +11, 57-46 στο 19ο λεπτό, αλλά και στο +12, 63-51 στα 3:35 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Με 10/19 τρίποντα, 4 λάθη, και τον Αντετοκούνμπο να έχει από 4 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, οι Μπακς πήγαν στην ανάπαυλα με +11, 70-59.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 9-0 προηγήθηκαν 79-59 και, λίγο αργότερα, στα 6:28 πριν το τέλος της περιόδου, η διαφορά πήρε τη μέγιστη τιμή της, 90-65. Με τον Κέμπα Γουόκερ να σκοράρει και καλή κυκλοφορία της μπάλας, οι Σέλτικς μείωσαν σε 93-81, με τους Μπακς να κρατάνε μια απόσταση ασφαλείας, 100-86 στο 36′, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο ματς.

Με ένα κάρφωμα του Μπράουν (115-107), ένα γκολ-φάουλ του Τέιτουμ (119-113) και ένα τρίποντο του Γουόκερ, οι Σέλτικς έκαναν το 119-116, ο Γιάννης έδωσε ανάσα στην ομάδα του, 121-116, και το ματς έγινε θρίλερ. Η ομάδα του Μιλγουόκι έπαιξε αποτελεσματική άμυνα πάνω στον Γουόκερ, αλλά, στη συνέχεια, ο Μίντλετον έδωσε λάθος πάσα. Οι Σέλτικς είχαν την τελευταία επίθεση, ο Λόπεζ έκοψε το λέι απ του Σμαρτ, με την μπάλα να μένει στους Σέλτικς, με δυο δευτερόλεπτα στο χρονόμετρο. Ο Σμαρτ πάσαρε στον ξεμαρκάριστο Τάις, εκείνος εκτέλεσε από τη δεξιά γωνία, αλλά, αστόχησε και οι Μπακς πήραν τη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-30, 70-59, 100-86, 121-119

Επίσημο: Στη Νιούκαστλ ο Βλαχοδήμος (pic, vid)

Η Νιούκαστλ έκανε δικό της τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο, με τις «καρακάξες» να ανακοινώνουν την αγορά του Έλληνα κίπερ από τη Νότιγχαμ Φόρεστ