Αντιδράσεις και καταλήψεις στην Κρήτη για τους δασικούς χάρτες
Δασικοί χάρτες: Την απόσυρσή τους ζητούν αγρότες και κτηνοτρόφοι
Spotlight
-
Μετά το διάφανο κολάν σχεδόν.... γυμνή η Μπιάνκα Σενσόρι
-
Ισραηλινές αεροπορικές επιδρομές στην Υεμένη αφήνουν πίσω τους τουλάχιστον 3 νεκρούς και δεκάδες τραυματίες
-
Ενα ζευγάρι συνελήφθη για τη δολοφονία 64χρονου - Τσακώθηκαν μετά από βαφτίσια
-
Ο Βασίλειος Κωστέτσος μετά την περιπέτεια υγείας του: «Ανήκω στα άτομα υψηλού κινδύνου για έμφραγμα ή εγκεφαλικό»
Σε κατάληψη βρίσκεται για δεύτερη ημέρα η Διεύθυνση Δασών Ρεθύμνου από αγρότες και κτηνοτρόφους που ζητούν την απόσυρση των δασικών χαρτών.
Οι καταληψίες απαιτούν από όλους τους θεσμικούς φορείς όπως η Περιφέρεια Κρήτης και οι δήμοι Αγίου Βασιλείου, Αμαρίου, Μυλοποτάμου να πάρουν θέση σχετικά με το ακανθώδες αυτό πρόβλημα που έχει προκαλέσει έντονες αντιδράσεις.
Στη συνεδρίαση της Παρασκευής στο δήμο Ρεθύμνης αναμένεται να ληφθούν αποφάσεις ως προς τον τρόπο αντίδρασης. Αγρότες και κτηνοτρόφοι καλούν όλη την Κρήτη από άκρη σε άκρη να στηρίξουν τον «αγώνα» τους.
Η κατάσταση είναι τεταμμένη τις τελευταίες ημέρες ενώ το πρωί έκαναν συλλαλητήριο έξω από το Δημαρχείο Ρεθύμνης για να ακούσουν και την θέση του Δημάρχου κυρίου Γιώργου Μαρινάκη. Όπως δήλωσε στο layout.gr και τη Γεωργία Καμαρίτη, ο Γιώργος Στριλιγκάς που βρέθηκε στη κατάληψη της Διεύθυνσης Δασών Ρέθυμνου: «Είμαστε εδώ και δεν διαπραγματευόμαστε το «ΑΙΜΑ» των παππούδων μας »
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις