Εύκολη νίκη για την Παρί Σεν Ζερμέν πριν τον… (προημι)τελικό με την Μπάγερν. Εμπαπέ, Σαράμπια, Κεν και Παρέδες «εκτέλεσαν» το Στρασβούργο (1-4) και μείωσαν ξανά στο -3 από την πρωτοπόρο Λιλ.

Οι Παριζιάνοι επέστρεψαν στις νίκες και στο πρωτάθλημα, αφήνοντας πίσω τους την ήττα από την Λιλ της περασμένης αγωνιστικής και πέρασε από το Στρασβούργο με… περίπατο.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Ποκετίνο κατάφερε να «κλειδώσει» το τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο. Ο Εμπαπέ άνοιξε τον «χορό» των γκολ στο 16′ και στη συνέχεια έχοντας των απόλυτο έλεγχο έφτασε σε δύο ακόμη γκολ με τους Σαράμπια (27′) και Κεν (45′).

Στην επανάληψη ο Σαχί μείωσε για τους γηπεδούχους (63′), όμως ο Παρέδες ήθελε να πει εκείνος την τελευταία λέξη και στο 79′ διαμόρφωσε το τελικό 1-4.