Τετάρτη 03 Ιουλίου 2024
Ντόρτμουντ-Μάντσεστερ Σίτι 1-2: Ανατροπή και πρόκριση για τους «Πολίτες» (vids)

H Ντόρτμουντ προηγήθηκε και πίστεψε στο θαύμα, αλλά η Σίτι στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε ποιος είναι το αφεντικό.

Η Μάντσεστερ Σίτι «σφράγισε» την πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ καθώς η αγγλική ομάδα νίκησε 2-1 τη Ντόρτμουντ και επί γερμανικού εδάφους. Οι φιλοξενούμενοι, που είχαν νικήσει με το ίδιο σκορ και στο πρώτο ματς, βρέθηκαν απόψε πίσω στο σκορ αλλά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και το εισιτήριο για την τετράδα, με ανατροπή.

Η Ντόρτμουντ προηγήθηκε στο σκορ με τον Μπέλινγχαμ στο 15′, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο η Μάντσεστερ Σίτι γύρισε το ματς, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάχρεζ και γκολ του Φόντεν. Έτσι οι Άγγλοι προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Champions League, και θα κοντραριστούν με την Παρί Σεν Ζερμέν.

Με την πρόκριση η Σίτι του Πεπ Γκουρντιόλα «έσπασε» το σερί των τριών συνεχόμενων αποκλεισμών από την προημιτελική φάση της διοργάνωσης. Ένα αρνητικό ρεκόρ που στοίχειωνε το εξαιρετικό έργο του Καταλανού προπονητή στην Αγγλία.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Χιτς, Ακανζί, Μόρεϊ (80’ Τίγκες), Χούμελς, Γκερέιρο, Τσαν, Νταούντ, Μπέλινγκχαμ (80’ Μπραντ), Ρόις, Κνάουφ (68’ Ρέινα), Χάαλαντ

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας, Ζιντσένκο, Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Γκιντογκάν, Μαχρέζ (88’ Στέρλινγκ), Φόντεν, Μπερνάρντο Σίλβα