Σάββατο 20 Ιουλίου 2024
Μόντε Κάρλο: Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δείχνει έτοιμος να κατακτήσει το τρόπαιο

Στο τένις, ο Στέφανος Τσιτσιπάς με τον αδελφό του Πέτρο αποκλείστηκαν από τη φάση των 8 στο τουρνουά του Μόντε Κάρλο, χάνοντας στο διπλό από τους Γκαρίν και Πέγια με 2-0 σετ. Ωστόσο αίσθηση έχει προκαλέσει η επίθεση που έκανε ο Στέφανος στον διαιτητή του πρώτου αγώνα.

Η παρθενική νίκη του Στέφανου και του Πέτρου στο διπλό με 2-1 σετ απέναντι Κράβιτς – Τεκάου έφερε την πρόκριση τους στους 16 του Μόντε Κάρλο αλλά δημιούργησε και έντονη συναισθηματική φόρτιση στον κορυφαίο Έλληνα τενίστα ο οποίος θεώρησε ότι αδικήθηκε στο τάι μπρέικ του πρώτου σετ και εξαπέλυσε φραστική επίθεση στο διαιτητή.

Ωστόσο, ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε με το δεξί τη σεζόν στο χώμα και στο μονό νικώντας 2-0 το Ρώσο Καράτσεφ, ημιφιναλίστ στο ΟΠΕΝ της Αυστραλίας και έστειλε σαφές μήνυμα σε όλους τους αντιπάλους του για τις διαθέσεις του στη συνέχεια.

Μετά τη μέτρια παρουσία του στη σκληρή επιφάνεια, ο Στέφανος δούλεψε ακόμη περισσότερο, μαζί με ένα από τα ινδάλματά του: προπονήσεις στο χώμα με το Νόβακ Τζόκοβιτς, με τον οποίο μάλιστα μπορεί να διασταυρωθούν στον ημιτελικό του μάστερς στο Μόντε Κάρλο.

Απόβαση στη Γαλλία

Αρκετές μέρες πριν τους αγώνες τους οι Ελληνες αθλητές και αθλήτριες εγκλιματίζονται σε συνθήκες Ολυμπιακών Αγώνων