![Ολυμπιακός – Ουίπεστ 9-8: Στον τελικό της Euroleague ο Θρύλος](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2021/04/4782109-1.jpg)
Ολυμπιακός – Ουίπεστ 9-8: Στον τελικό της Euroleague ο Θρύλος
Στον τελικό της Euroleague του πόλο τα κορίτσια του Θρύλου, υπέταξαν 9-8 την Ουίπεστ
Spotlight
-
«Πρωταθλήτρια» Ευρώπης στην ακρίβεια η Ελλάδα - Σε ποια προϊόντα αυξήθηκαν οι τιμές [πίνακες]
-
ΣΥΡΙΖΑ: Φέρνει στη Βουλή την αποκάλυψη του in ότι το Μαξίμου ετοιμάζει αγορά νέου λογισμικού παρακολούθησης
-
Ο Τζο Μπάιντεν πιέζεται να αποσυρθεί ακόμα και μέσα στο Σαββατοκύριακο, εκτιμούν στελέχη των Δημοκρατικών
-
Συνέλαβαν εργοδότη για επίθεση με ρατσιστικό κίνητρο σε υπάλληλό του - Τον καταδίωκε με αυτοκίνητο
Τα κορίτσια του Θρύλου με μια απίθανη εμφάνιση νίκησαν με 9-8 την Ουίπεστ στον ημιτελικό της Euroleague και προκρίθηκαν στον τελικό του Μεγάλου Σαββάτου (21:15).
Η αμιγώς ελληνική ομάδα του Ολυμπιακού έδειξε ακόμη μια φορά τρομερά ψυχικά αποθέματα και πήρε μια μάγκικη πρόκριση στον τελικό, διεκδικώντας τη δεύτερη Euroleague στην ιστορία της.
Οι παίκτριες του Χάρη Παυλίδη ήταν εξαιρετικές κατά τη διάρκεια ολόκληρης της αναμέτρησης, και τόσο με φοβερές άμυνες όσο και με έξυπνες αποφάσεις στην επίθεση μπόρεσαν να νικήσουν το φαβορί και να διεκδικήσουν το δεύτερο ευρωπαϊκό τρόπαιο της ιστορίας τους, μετά την κατάκτηση της Euroleague το 2015.
Τα πρώτα δύο οκτάλεπτα ήταν απολύτως ισορροπημένα, καθώς όταν η μια ομάδα σκόραρε η άλλη αμέσως απαντούσε, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 2-2 και τη δεύτερη στο 4-4, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για το δεύτερο μέρος, το οποίο προμήνυε μια τεράστια μάχη.
Στο τρίτο οκτάλεπτο η Ουίπεστ έπαιξε καλύτερα στην επίθεση και μπόρεσε να πάρει εκείνη τα ηνία τρέχοντας ένα επιμέρους 2-3, το οποίο της έδωσε το προβάδισμα και το πάνω χέρι με την έναρξη της τελευταίας και καθοριστικής περιόδου.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις