Παρασκευή 19 Ιουλίου 2024
Λαύριο – Παναθηναϊκός 94-89 παρ. (81-81 κ.δ.)

Το Λαύριο πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση και επικράτησε με 94-89 (81-81 κ.δ) του Παναθηναϊκού στον δεύτερο τελικό της Basket League, έκανε το 1-1 και στέλνει τη σειρά στο ΟΑΚΑ τη Δευτέρα (7/6)

Το Λαύριο πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση και επικράτησε με στην παράταση του Παναθηναϊκού (81-81 κ.δ.) στον δεύτερο τελικό της Basket League, έκανε το 1-1 και στέλνει τη σειρά στο ΟΑΚΑ τη Δευτέρα (7/6).

Το Λαύριο ήταν πολύ ανταγωνιστικό στο ξεκίνημα και χάρη σε τρίποντα από τον Κάρτερ και τον Γερομιχαλό έφτασε στο +10 (15-5). Οι γηπεδούχοι ήταν αποφασιστικοί σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο και με 4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 6/7 βολές έφτασε τη διαφορά στους 13 πόντους (23-10), με τον Παναθηναϊκό να μειώνει στους 10 (28-18) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν δυναμικά στη δεύτερη περίοδο και με τους Κασελάκη και Μήτογλου μείωσαν στους 5 (30-25), ενώ με δύο σερί τρίποντα του Μπρέι, η ομάδα του Κάτας πήρε το προβάδισμα (30-31). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έκλεισαν το ημίχρονο με το σκορ στο 41-40, έχοντας 6/18 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 11/13 βολές, 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, ενώ ο Παναθηναϊκός μέτρησε 11/16 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 9/14 βολές, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα και 14 λάθη.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ένα σερί 3-8 την τρίτη περίοδο (43-48), με το Λαύριο να απαντάει με δικό του σερί 5-0 (51-51). Το «τριφύλλι» έφτασε για πρώτη φορά στο ματς τη διαφορά στους 10 πόντους (51-61), με την ομάδα του Σερέλη να μειώνει στους 7 με τρίποντο του Μουράτου στο τέλος του δεκαλέπτου (56-63).

Η ομάδα του Κάτας διατήρησε το +7 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, όμως το Λαύριο πέρασε μπροστά με 69-68 με τρίποντο του Γερομιχαλού. Ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά το προβάδισμα (69-72), αλλά και πάλι το Λαύριο απάντησε με τρίποντο του Ντιαλό (72-72). Ο Χεζόνια έβαλε μπροστά ξανά τους «πράσινους» (78-79) αλλά ο Κάρτερ με τρίποντο στα 8» για το τέλος έκανε το 81-81 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Πάντως, στο τελευταίο τρίλεπτο του τέταρτου δεκαλέπτου, ο διαιτητής Αναστόπουλος δεν έδωσε καθαρό επιθετικό φάουλ σε φάση που σπρώχνει ο Χεζόνια, ενώ νωρίτερα δόθηκε φάουλ σε καθαρό κλέψιμο του Λαυρίου.

Στην παράταση, η ομάδα του Σερέλη αποδείχτηκε πιο ψύχραιμη, πήρε διαφορά 4 πόντων με τους Μουράτο και Κόζι 1:30″ για το τέλος της παράτασης και κατάφερε να πάρει τη νίκη στο τέλος με 94-89.

Ο Λαμίν Γιαμάλ απολαμβάνει τις διακοπές του στην Ελλάδα (pic)

Ο Λαμίν Γιαμάλ, μετά την κατάκτηση του Euro 2024 με την Ισπανία, επέλεξε την Ελλάδα για τις διακοπές του.