![Ποιοι είναι οι δύο Ελληνες πίσω από το φάρμακο για το Αλτσχάιμερ](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2021/06/Papadopoulos-Vounatsos-1.jpg)
Ποιοι είναι οι δύο Ελληνες πίσω από το φάρμακο για το Αλτσχάιμερ
Δύο ελληνικής καταγωγής επιστήμονες βρίσκονται στο τιμόνι της εταιρείας που, με 9.100 υπαλλήλους και πωλήσεις 12,4 δισ. δολαρίων ετησίως, βρίσκεται πίσω από μια από τις μεγαλύτερες ανακαλύψεις των τελευταίων δεκαετιών στον τομέα της ιατρικής και της φαρμακευτικής
Spotlight
-
Η «απάντηση» της φον ντερ Λάιεν στην απόφαση του δικαστηρίου για τα εμβόλια του κορονοϊού
-
Καυγάς Γεωργιάδη - Πολάκη στη Βουλή: «Τέτοιος δειλός ήσουν πάντα, φύγε, ουστ» - «Να ανακαλέσεις»
-
Πέθαινε το παιδί του και έπαιζε Playstation - Τα sms της τραγικής μητέρας
-
Έξαλλος ο βασιλιάς Κάρολος - Τι είπε στον φρουρό για να βοηθήσει την Καμίλα με το παλτό της
Δύο ελληνικής καταγωγής επιστήμονες βρίσκονται στο τιμόνι της εταιρείας που, με 9.100 υπαλλήλους και πωλήσεις 12,4 δισ. δολαρίων ετησίως, βρίσκεται πίσω από μια από τις μεγαλύτερες ανακαλύψεις των τελευταίων δεκαετιών στον τομέα της ιατρικής και της φαρμακευτικής.
Της Biogen, η οποία ιδρύθηκε το 1978 από τους νομπελίστες Ουόλτερ Γκίλμπερτ και Φίλπ Σαρπ και θεωρείται πρωτοπόρος στον κλάδο της βιοτεχνολογίας και της νευρολογίας και κατάφερε να πείσει τον Οργανισμό Τροφίμων και Φαρμάκων των ΗΠΑ (FDA) ότι αξίζει να δώσει μια ευκαιρία στο νέο της σκεύασμα κατά του Αλτσχάιμερ.
Και να πετύχει, με τον τρόπο αυτό, κάτι που μέχρι πρόσφατα έμοιαζε σχεδόν αδύνατο και δίνει ελπίδα σε εκατομμύρια ανθρώπους που πάσχουν από την εκφυλιστική νόσο του εγκεφάλου και κυρίως όσους βρίσκονται σε πρώιμο στάδιο της. Ο ένας είναι ο πρόεδρός της (από το 2014), Στέλιος Παπαδόπουλος. Πόντιος και Μικρασιάτης στην καταγωγή…
Διαβάστε ολόκληρο το ρεπορτάζ στα ΝΕΑ που κυκλοφορούν την Τετάρτη
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις